MEN: 14 lutego podpisanie podstawy programowej kształcenia ogólnego

14 lutego szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisze nową podstawę programową kształcenia ogólnego. Jak potwierdziła minister edukacji, podstawa przeszła już etap konsultacji; obecnie trwają ostatnie poprawki.

Resort edukacji zapewnia, że polska szkoła będzie przygotowana na wdrożenie nowej podstawy. Na czas gotowe mają być m.in. podręczniki uwzględniające zmiany. Podstawa ma ułatwić uczniom wdrożenie się w zreformowany system edukacji. W nowym programie nacisk położono m.in. na pracę własną ucznia oraz rozwijanie umiejętności problemowego myślenia. Najistotniejsze zmiany dotkną nauczanie w czwartej klasie szkoły podstawowej.

Minister Anna Zalewska podkreśla, że resort przy nadawaniu ostatecznego kształtu nowej podstawie programowej, przeanalizuje uwagi zawierające merytoryczną krytykę.

– Eksperci i dzisiaj, i w sobotę będą podsumowywać te uwagi po to, żeby znalazły się w raporcie, który będzie dostępny. Podstawy programowe to nie program i nie podręczniki, to rzeczywiście określone wytyczne, które mają służyć nauczycielowi do napisania programu, równolegle wydawcom do napisania podręcznika. Jednocześnie każda uwaga merytoryczna jest analizowana. Mamy zespoły, ekspertów. To oni decydują, to oni piszą podstawy programowe, również te negatywne opinie (…) są analizowane – mówi minister Anna Zalewska.

Nowa podstawa programowa obowiązywać będzie od przyszłego roku szkolnego. Wtedy też ma wejść w życie zapowiadana przez Prawo i Sprawiedliwość, jeszcze w kampanii wyborczej, reforma edukacji.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj