fot. M.Borawski/ Nasz Dziennik

Pogrzeb komandora Wiktora Węgrzyna odbędzie się 18 lutego

Pogrzeb Wiktora Węgrzyna, komandora międzynarodowych Rajdów Katyńskich odbędzie się  18 lutego w Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00 wprowadzeniem prochów, następnie odbędzie się czuwanie modlitewne, a o godz. 14.00 rozpocznie się Msza św.

***

Wiktor Węgrzyn urodził się w 1939 roku w Warszawie. Jego ojciec  był oficerem Narodowych Sił Zbrojnych. W latach 60. Wiktor Węgrzyn studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W czasie urlopu dziekańskiego pracował na stacji benzynowej w Jabłonnie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. W 1973 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pobyt miał być krótki, ale przedłużył się do 2000 roku.

Po pacyfikacji w 1976 r. Ursusa i Radomia zaangażował się w organizowanie zbiórek pieniędzy dla represjonowanych robotników. Wspólnie z kolegą powołał też Towarzystwo Krzewienia Nadziei, w ramach którego robili przedruki książek wydawanych w Polsce w drugim obiegu, utworzyli polską księgarnię będącą przedstawicielstwem paryskiego wydawnictwa „Spotkania”, starali się, jak mogli, wspierać opozycję w Polsce.

Był pomysłodawcą Rajdu Katyńskiego. Pomysł rajdu zrodził się podczas wizyty w Katyniu 1 listopada 2000 roku. Pojechał tam razem z ks. prałatem Peszkowskim. Podczas wizyty u miejscowego proboszcza w polskiej parafii w Smoleńsku, o. Ptolemeusza Kuczmika, Węgrzyn obiecał, że do Katynia przyjadą polscy motocykliści. W 2001 r. w około pięćdziesięcioosobowej grupie wyruszył na czele Rajdu Katyńskiego w 14-dniową pielgrzymkę z Warszawy do Katynia i jeszcze dalej, pokonując trasę liczącą ok. 3500 kilometrów. Od tego czasu co roku grupa motocyklistów odwiedza miejsca związane ze zbrodnią katyńską i historią Polski na Kresach Wschodnich.

28 sierpnia 2010 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upamiętnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej.

RIRM

drukuj