[TYLKO U NAS] Prof. G. Uścińska: Wchodzimy w ochronę na rzecz osób niepełnosprawnych o szczególnym stopniu niepełnosprawności – niesamodzielności

1 października 2019 roku rozpoczynamy projekt, który nazywamy ochroną na skutek ryzyka niesamodzielności. Wchodzimy w ochronę na rzecz osób niepełnosprawnych o szczególnym stopniu niepełnosprawności – niesamodzielności – powiedziała w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Odniosła się w ten sposób do świadczenia 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

W ostatnim czasie wiele zmieniło się w kwestii programów socjalnych, które dotykają swoim działaniem również ZUS. Jednym z nich jest 500 plus dla osób niepełnosprawnych oraz emerytury dla matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci.

– Są kobiety powyżej 90. roku życia, które otrzymują taką emeryturę. Trzeba jednak podkreślić, że zdecydowana większość odbiorców takiej emerytury miała wypracowany staż, może nie 22-25 lat, ale to obalenie opinii, że są to osoby bez aktywności zawodowej – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska.

– 1 października 2019 roku rozpoczynamy projekt, który nazywamy ochroną na skutek ryzyka niesamodzielności. Wchodzimy w ochronę na rzecz osób niepełnosprawnych o szczególnym stopniu niepełnosprawności – niesamodzielności – dodała.

Jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać takie świadczenie?

– To świadczenie jest dedykowane dla osób, które ukończyły 18 lat. Potrzebne jest też orzeczenie lekarza o niesamodzielności. Drugie kryterium jest takie, że osoba taka nie posiada świadczeń z pieniędzy publicznych lub posiada je w wysokości do 1600 złotych – zaznaczyła prezes ZUS.

– To świadczenie dotyczy Polaków. Jeżeli chodzi o cudzoziemców, to muszą oni potwierdzić legalny pobyt na terytorium RP – wyjaśniła.

Na decyzję o przyznaniu świadczenia będzie trzeba poczekać przez maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

– Mamy 30 dni na wydanie oświadczenia. Z punktu widzenia liczby osób, które mogą się o to świadczenie ubiegać, na początku będziemy mieli 60 dni, a potem wracamy do trybu 30-dniowego – podkreśliła prof. Uścińska.

RIRM

drukuj