fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier M. Morawiecki z wizytą w Szwecji

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w Szwecji. Potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów, że to właśnie szwedzkie firmy będą miały swój udział w budowie sieci 5G w Polsce. Niewykluczona jest także współpraca obu państw w energetyce odnawialnej.

Polska i Szwecja wzmacniają relacje handlowe.

– Łączne obroty to ponad 10 mld euro – mówił po spotkaniu z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem premier Mateusz Morawiecki.

Szwecja eksportuje do Polski o 21 proc. więcej produktów, licząc rok do roku. W drugą stronę przyrost jest równie wielki. Teraz, co potwierdził Mateusz Morawiecki, to szwedzka firma, dokładnie Sony Ericsson, będzie zaangażowana w stworzenie w Polsce infrastruktury dla sieci 5G.

– Rzeczywiście te rozmowy były bardzo pozytywne z kierownictwem Ericssona, i te inwestycje zostały już zadecydowane, praktycznie one są w podpisach kierownictwa – wskazał szef polskiego rządu.

W czwartek – w trakcie wizyty w Szwecji – premier spotkał się z przedstawicielami biznesu. Niewykluczone też, że to właśnie firmy ze Szwecji włączą się w budowę farm wiatrowych na Bałtyku.

– Polska w naszej strategii, którą pokazaliśmy kilka miesięcy temu, wykazała ogromne zainteresowanie, zbudowania kilkunastu gigawatów mocy offshore – mówił premier Morawiecki.

Dodatkowo szwedzkie firmy mają w Polsce zainwestować sporo w fotowoltaikę. I to będzie oznaczało także rozwój nowych technologii.

– Jesteśmy bliskimi partnerami handlowymi. Łączą nas również wspólne interesy, jeśli chodzi o zapewnienie pokoju i stabilności w naszej części świata – to już słowa premiera Szwecji, który wskazał, że – obok handlu – to właśnie bezpieczeństwo jest obszarem silnej współpracy obu państw.

– Napięcia w naszym regionie wymagają od nas działań i współpracy – zaznaczył Stefan Löfven.

I jedności całej Unii Europejskiej w relacjach z Rosją. To wspólne stanowisko Polski i Szwecji.

– Jesteśmy przekonani, że wykonujemy naszą część zadań, jeśli chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa we wschodniej flance NATO – dodał Mateusz Morawiecki.

Polska – jak podkreślił premier RP – przeznacza ponad 2 proc. PKB na obronność.

 

TV Tram News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl