fot. PAP

Sejm ws. opiekunów niepełnosprawnych dzieci

Sejm zajmie się poprawkami Senatu do ustawy dot. świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Senatorowie zaproponowali coroczną waloryzację tych świadczeń, proporcjonalnie do minimalnego wynagrodzenia.

Ustawa podwyższa świadczenia pielęgnacyjne – od maja do 1000 zł; od 2015 r. do 1200 zł; a od 2016 r. do 1300 zł – czyli do wartości prognozowanej na 2016 r. płacy minimalnej netto. Jest ona odpowiedzią na protest grupy rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy przez ponad dwa tygodnie okupowali Sejm.

Przewodniczący KP SP poseł Arkadiusz Mularczyk, który wspierał protestujących przypomina, że brak waloryzacji świadczeń był głównym z zastrzeżeń zgłaszanych do ustawy.

– W związku z tym, taka poprawka została zgłoszona i zapewne w środę i czwartek będzie przyjęta przez Sejm. Ta sprawa oczywiście nie załatwia całości problemu związanego z brakiem właściwej opieki, wsparcia i pomocy dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Na moje zaproszenie przyjeżdża do Sejmu grupa rodziców z dziećmi niepełnosprawnymi. Przedstawią oni swoje dalsze postulaty, jeśli chodzi o kwestię polityki państwa w tym zakresie. Będzie także deklaracja o tym, jakie sprawy na najbliższym posiedzeniu tzw. „okrągłego stołu” powinny być załatwione przez rząd – mówi polityk.

„Okrągły stół” ws. osób niepełnosprawnych odbędzie się 30 kwietnia. Spotkanie ma Być okazją do dyskusji na temat systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych domagają się m.in. podwyższenia świadczeń pielęgnacyjnych. Od blisko miesiąca, bez przerwy na czas świąt, protestują przed Sejmem. Jedna z uczestniczek protestu od 22 dni prowadzi głodówkę.

RIRM 

drukuj