fot. PAP/Jacek Turczyk

Rząd przyjął przepisy o ochronie opiekunów osób niepełnosprawnych

Opiekunowie osób niepełnosprawnych nie ukrywają zadowolenia w związku z przyjęciem przez rząd przepisów, które zabezpieczą ich po śmierci podopiecznych. Chodzi o projekt ustawy przygotowany przez resort rodziny.

Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem opiekunowie osób niepełnosprawnych po ich śmierci będą mogli otrzymać zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne. Takie osoby po śmierci podopiecznego, zostają bez środków do życia i często bez możliwości podjęcia zatrudnienia

Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Kuby zauważa, że opiekunowie od lat ubiegali się o wprowadzenie takiego rozwiązania.

– To był jeden z naszych postulatów, który przedstawialiśmy w Sejmie jeszcze w 2014 roku – zabezpieczenie rodziców po takiej właśnie sytuacji losowej. W razie takiej sytuacji rodzic zostaje bez przysłowiowej kromki chleba. Nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych, nie może liczyć na wdrożenie go do rynku pracy. Teraz będzie miał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. To jest w jakiś sposób satysfakcjonujące – mówi Iwona Hartwich.

Przy świadczeniu przedemerytalnym będzie obowiązywało kryterium wieku i przepracowanego czasu. W przypadku kobiet jest to co najmniej 55 lat i 20 lat przepracowanych, w przypadku mężczyzn 60 lat i 25 lat przepracowanych.

Nowelizacja miałaby wejść w życie na początku przyszłego roku. Ministerstwo rodziny szacuje, że z pomocy w latach 2017-27 skorzysta ok. 122 tys. osób. Będzie to kosztować ponad 1 mld zł.

RIRM

drukuj