fot. PAP/EPA

Koniec impasu politycznego we Włoszech

Koniec impasu politycznego we Włoszech. Po 88 dniach Włochom wreszcie udało się utworzyć nowy rząd. Ostatecznie wejdą do niego dwa ugrupowania – Liga Północna i Ruch Pięciu Gwiazd. Na czele rządu stanie Giuseppe Conte.

Nowy rząd Włoch, na którego czele stoi profesor prawa Giuseppe Conte, został zaprzysiężony wczoraj przez prezydenta Sergio Mattarallę.  Rząd utworzyły, po prawie trzech miesiącach impasu politycznego, antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd i prawicowa Liga Północna.

– Będziemy intensywnie pracować, aby zrealizować nasze cele polityczne, które złożyliśmy w naszej umowie rządowej, będziemy pracować z determinacją, aby poprawić jakość życia wszystkich Włochów – mówił tuż po zaprzysiężeniu nowy premier Włoch.

O swoim wsparciu dla Rzymu zapewnił szef KE Jean Claude Juncker.

– Jestem głęboko zakochany we Włoszech – Bella Italia – ale nie zgadzam się, że wszystko, co dzieje się źle na południu Włoch , to wina Unii Europejskiej lub Komisji. Włosi muszą zadbać o biedne regiony, co oznacza więcej pracy, mniej korupcji, powagi, pomożemy im jak zawsze, ale nie grajcie w tę grę, nalegając i zrzucając całą winę na UE – powiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Rzecznik Komisji Europejskiej wyjaśniła, że przewodniczący Jean-Claude Juncker jest zaangażowany we współpracę z nowym włoskim rządem, aby wspólnie stawić czoła wielu wyzwaniom, przed którymi stoją Włochy i Europa, od handlu po migrację i wiele innych. Szef KE z niecierpliwością oczekuje spotkania z premierem Conte w Kanadzie w G7.

Po wyborach parlamentarnych we Włoszech powstał trudny do przezwyciężenia polityczny impas. Trzy największe ugrupowania nie miały większości niezbędnej do sformowania własnego rządu. Finalnie rząd utworzyła koalicja, która jest spełnieniem najgorszych koszmarów Unii Europejskiej, ponieważ te dwa ugrupowania są nastawione eurosceptycznie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj