fot. arch

Rocznica śmierci premiera Jana Olszewskiego

W środę minęła piąta rocznica śmierci premiera Jana Olszewskiego. Premiera, który rozpoczął staranie o wyprowadzenie wojsk sowieckich z Polski, a także proces ujawniania tajnych współpracowników komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Temat 3: Rocznica śmierci premiera Olszewskiego

Rodzinna, przedstawiciele prezydenta Polski, grupa działaczy opozycji antykomunistycznej, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie premiera Jana Olszewskiego. Pamięć byłego premiera uczcili jego najbliżsi współpracownicy, w tym Piotr Naimski, który w rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję szefa Urzędu Ochrony Państwa.

– Na pomniku, grobie premiera, jest wyryte pytanie: „Czyja będzie Polska?”. Pytanie zadane 32 lata temu, kiedy rząd był obalany. Minęło ponad 30 lat, a Polska jest ciągle w transformacji po komunizmie. Pytanie premiera Olszewskiego jest ciągle ważne i aktualne – podkreślił Piotr Naimski.

Jan Olszewski był pierwszym premierem wybranym przez Sejm, który został wyłoniony w wolnych wyborach. Jego rząd rozpoczął starania o przystąpienie Polski do NATO, zapoczątkował prace nad ostatecznym wycofaniem z naszego kraju wojsk sowieckich. Wstrzymał złodziejską prywatyzację. Przeprowadził pierwszą lustrację tajnych współpracowników służb komunistycznych, co stało się pretekstem do jego odwołania 4 czerwca 1992 roku. „To był jeden z ważniejszych momentów naszej najnowszej historii” – podkreślił prezes IPN, Karol Nawrocki.

– Aby Polska odradzająca się do wolności była pozbawiona – w sensie społecznym, w sensie politycznym –elementów, które niestety do dziś odgrywają w naszym państwie pewną rolę – wskazał dr Karol Nawrocki.

Później premier Jan Olszewski nadal angażował się w działalność polityczną. Powołał m.in. Ruch odbudowy Polski współpracownikiem Jana Olszewskiego przez wiele lat był Bartosz Kownacki, dziś poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– To był polityk, który szanował słowo, ważył słowo, który uważał, że każde wypowiedziane i napisane słowo ma znaczenie. Dzisiaj w polityce mamy takich, którzy gardłują, mówią, co im ślina na język przyniesie. Widać inne pokolenie, ogromna przepaść – wskazał Bartosz Kownacki.

W okresie PRL-u mecenas Jan Olszewski był wielokrotnie obrońcą w procesach politycznych. Był pełnomocnikiem rodziny księdza Jerzego Popiełuszki w procesie jego morderców. W czasie II wojny światowej Jan Olszewski był żołnierzem Armii Krajowej i powstańcem warszawskim.

TV Trwam News 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl