fot. arch

Rocznica „nocy teczek”

W przeddzień rocznicy słynnej nocy teczek w Sejmie zebrali się współpracownicy premiera Jana Olszewskiego, aby przypomnieć jego dokonania.

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku doszło do obalenia rządu Jana Olszewskiego. Doprowadzili do tego przedstawiciele sił politycznych, które obawiały się ujawnienia listy agentów komunistycznych służb zasiadających. Znajdował się na niej m.in. ówczesny prezydent Lech Wałęsa, który nie godził się na ograniczenie rosyjskich wpływów w Polsce. Minister w rządzie premiera Jana Olszewskiego,  Jan Parys widzi analogię do obecnych czasów.

– Po 31 latach od nocnej zmiany, gdy chcemy opisać bolszewickie wpływy w Polsce, słyszymy taką samą histerię jak w roku 1992 roku, że łamana jest praworządność, naruszana demokracja itd. – powiedział Jan Parys, minister w rządzie Jana Olszewskiego.

W podobnym tonie mówił Andrzej Zalewski, wiceminister MSWiA w rządzie Jana Olszewskiego i autor projektu ustawy lustracji osób publicznych.

– Jeżeli nie zostanie wyłoniony formalnie czy nieformalnie twór, który się podejmie z pełną odpowiedzialnością ryzyka operacji oczyszczającej, to nic z tego nie będzie i żadna ustawa nie pomoże – wskazał Andrzej Zalewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w 1992 roku.

Musimy wyeliminować z Polski rosyjskie wpływy, to warunek niepodległości Polski – przekonywał marszałek senior, Antoni Macierewicz, który był bliskim współpracownikiem premiera Jana Olszewskiego.

– Dzisiaj kluczowym problemem jest wyeliminowanie wpływów agenturalnych zagrażających naszemu bezpieczeństwu gospodarczemu i militarnemu środowisk – wskazał Antoni Macierewicz.

Członkowie rządu premiera Jana Olszewskiego w specjalnym stanowisku wyrazili pełne poparcie dla planów powołania Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl