fot. PAP/Jacek Turczyk

Przekształcenie użytkowania wieczystego

W Warszawie jak dotąd wydano połowę zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Władze miasta szacują, że do połowy roku uda się wydać zaświadczenia prawie wszystkim dotychczasowym użytkownikom wieczystym.

1 stycznia 2019 roku z mocy prawa użytkowanie wieczyste zostało przekształcone w prawo własności. Dotyczy to nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Ta zmiana częściowo likwiduje relikt komunistycznego prawa, jakim było właśnie użytkowanie wieczyste. Mimo że samo przekształcenie odbyło się z mocy prawa, to dotychczasowi użytkownicy oraz samorządy muszą dopełnić kilku formalności. Samorząd musi stwierdzić, czy dana nieruchomość podlega przekształceniu. Jeśli tak, urząd wystawia dotychczasowemu użytkownikowi zaświadczenie o przekształceniu. Ale – jak przypomina wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński – otrzymanie takiego zaświadczenia to dopiero początek drogi.

– Najważniejsza rzecz po otrzymaniu zaświadczenia to zgłosić się do urzędu dzielnicy lub wskazanego miejsca w zaświadczeniu po to, aby złożyć wniosek o jednorazową opłatę, a tym samym o możliwość skorzystania z bonifikaty – mówi zastępcy prezydenta Warszawy Robert Soszyński.

Należy jednak pamiętać o tym, aby do urzędu zgłosić się w ciągu 2 miesięcy. W tym też czasie trzeba uiścić jednorazową opłatę przekształceniową, dzięki czemu można skorzystać z bonifikaty. W przypadku stolicy jest to 98 procent.

– Po rozliczeniu zgłaszamy się do sądu wieczystoksięgowego z wnioskiem o wykreślenie wzmianki, która jest teraz w księgach wieczystych – o konieczności wniesienia opłaty – podkreśla Robert Soszyński.

Zgodnie z ustawą, samorządy miały czas do końca roku na wydanie zaświadczeń, ale duże miasta nie zdążyły. Nie zdążył między innymi Kraków. Powód – dużo użytkowników wieczystych, mało czasu.

– Szacuje się, że pozostało jeszcze ok. 20-30 procent tych zaświadczeń do wydania w gminie Kraków – wskazuje radny Krakowa Stanisław Moryc.

Większych problemów z przekształceniem nie miały mniejsze samorządy. Gmina Rumia wydała zaświadczenia wszystkim dotychczasowym użytkownikom – mówi Joanna Jażdżewska-Reszka z Urzędu Miasta Rumii.

– Wydaliśmy 611 zaświadczeń z tego tytułu dla zabudowy, która była dotychczas w użytkowaniu wieczystym jako zabudowa wielorodzinna i zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej – mówi Joanna Jażdżewska-Reszka.

Tam, gdzie są opóźnienie w wydawaniu zaświadczeń, urzędnicy uspokajają, nie ma obawy o utratę bonifikaty.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl