Od 2019 r. użytkowanie wieczyste gruntów zniknie z polskiego prawa

Od przyszłego roku z polskiego prawa zniknie użytkowanie wieczyste gruntów. Dzięki rządowej ustawie automatycznie zamieni się ono w pełną własność. Dotychczasowe opłaty będą obowiązywały jeszcze przez 20 lat, ale przy zapłacie z góry przewidziano spore upusty.

Likwidacja użytkowania wieczystego była konieczna – podkreślił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

– To jest relikt, który jest reliktem epoki słusznie minionej – PRL-u, który był podstawą budownictwa w tamtym okresie czasu. On dzisiaj nie przystaje w żaden sposób do tych rozwiązań społeczno-gospodarczych, które mamy – powiedział wiceszef resortu.

Dotychczas obowiązujące prawo rodziło wiele obaw – wskazała poseł PiS dr Gabriela Masłowska.

– Prawo to było ustanawiane na okres 44 lub 99 lat i po zakończeniu tego okresu, przez który użytkownik wieczysty wnosił opłaty, nie mógł mieć pewności, czy to prawo zostanie przedłużone na działanie na następny okres. Rodziło to poczucie niepewności, co wtedy z własnością budynków czy lokali, które na takich gruntach się znajdują – zwróciła uwagę Gabriela Masłowska.

Co więcej, opłaty za użytkowanie wieczyste były ogromnym problemem zwłaszcza dla seniorów. To właśnie emeryci bardzo często skarżyli się posłom i radnym narzekając na ten komunistyczny relikt.

– Niestety, zdarza się tak, że w tej chwili gminy przypomniały sobie, że mogą pobierać te opłaty w znacznie wyższej wysokości i aktualizują te opłaty. I dlatego one wzrosły często 10-krotnie – wyjaśniła radna Poznania Ewa Jemielity.

W ostatnich latach opłaty za użytkowanie wieczyste rosły w oszałamiającym wręcz tempie. Posłowie PiS w kampanii wyborczej zapowiadali zmiany w tym zakresie. Dziś wiemy już, że od nowego roku z polskiego prawa użytkowanie wieczyste zniknie.

– Prawo użytkowania wieczystego będzie przekształcone w prawo własności – mówił poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

To bardzo ważna ustawa dla wielu Polaków.

– Przekształcenie z mocą ustawy prawa użytkowania wieczystego w prawo własności daje większą stabilizację prawną dla właścicieli lokali – dodała poseł Gabriela Masłowska.

Dotychczasowe opłaty za użytkowanie wieczyste będą obowiązywały jeszcze przez 20 lat. Ale przy zapłacie z góry przewidziano duże upusty.

– Jeżeli nowy właściciel zdecyduje się uiścić te 20 opłat jednorazowo, będzie mógł skorzystać z 60 proc. bonifikaty – zaznaczyła Ewa Jemielity.

O wysokości bonifikaty będą decydowały samorządy.

– Chciałbym skierować swój apel do samorządów, aby już zaczęły myśleć nad tym, jak takie uchwały rady miasta przygotować, aby te bonifikaty były dla mieszkańców korzystne i aby uwzględniały lokalne realia – powiedział Artur Soboń.

W Poznaniu zniżki sięgną 95 proc. wartości gruntów. Włodarze miast i gmin narzekają, że stracą możliwość kontroli kierunków zabudowy w niektórych obszarach. Dodatkowo obawiają się zmniejszenia wpływów do budżetu.

Z tymi argumentami nie zgadza się poseł PiS Tadeusz Dziuba.

– Ewentualne zastrzeżenia samorządów lokalnych nie wydają mi się uzasadnione. Po pierwsze, dlatego, że opłaty z tytułu tego przekształcenia będą wpływały do samorządów jeszcze przez 20 lat – wyjaśnił polityk.  

Użytkownikami wieczystymi jest dziś aż 2,5 miliona Polaków. Rząd docelowo chce całkowicie zlikwidować użytkowanie wieczyste także na terenach przemysłowych. Niezbędna do tego jest jednak zgoda Komisji Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl