fot. pixabay.com

Przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą nie musi oznaczać wyłącznie zagrożenia

Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego dała zielone światło dla przedłużenia o rok bezcłowego handlu z Ukrainą. Cały Parlament Europejski ma to potwierdzić w przyszłym miesiącu w głosowaniu na sesji plenarnej w Strasburgu. Swoją zgodę w tej kwestii wyrazić muszą także kraje członkowskie.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, przyznał, że utrzymanie bezcłowego handlu z Ukrainy, które zatwierdziła Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, oznacza wzmożoną konkurencję dla Polski. Jednak – jak przekonywał – trzeba do tego podejść jak do szansy, a nie zagrożenia.

– Polska powinna przestać z Ukrainą konkurować w zakresie prostych płodów rolnych, a zająć się ich przetwórstwem, bo tu jest marża. Same płody rolne dzisiaj niewiele kosztują i są to niskomarżowe produkty, natomiast gdybyśmy zajęli się ich przetwórstwem i zdominowali przetwórstwo tych produktów, to moglibyśmy zgarniać wysokie marże – zwrócił uwagę prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zaznaczył, że powinien to być jednak kilkuletni proces odgórnie sterowany przez rząd (podobnie jak górnictwo) i odpowiednio kontrolowany. Dobre decyzje w tej kwestii mogą przynieść Polsce znaczne profity.

– Albo ukraińska tania żywność wyjedzie gdzieś indziej i tam zostanie przetworzona, i my się z nią zderzymy na rynkach docelowych, albo my ją przetworzymy i będziemy zarabiać marżę. To jest tego typu wybór. Natomiast pewnego rodzaju ograniczenia chroniące nasz rynek w postaci norm jakościowych i pewnie jakiegoś programu rządowego powinny być. Pytanie, jakie ostatecznie zapadną decyzje. Ukraina właściwie nie ma wysoko rozwiniętego przemysłu przetwórczego i to jest dla nas szansa – podkreślił Cezary Kaźmierczak.

Wobec planów utrzymania bezcłowego handlu z Ukrainą wyrażali wcześniej sprzeciw rolnicy. Wskazywali, że spotęguje on rozregulowanie wszystkich rynków rolnych i może doprowadzić do upadku polskiego rolnictwa.

Ambasadorowie unijnych państw mają w piątek zająć się przedłużeniem o rok handlu bez taryf z Ukrainą. Przepisy przyjęte w ubiegłym roku wygasają 5 czerwca.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl