fot PAP/Mateusz Marek

Lotnisko Warszawa-Radom zostało otwarte

W Radomiu oficjalnie otwarto nowy port lotniczy – Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku. W uroczystościach inauguracyjnych udział wzięli czołowi przedstawiciele władz państwowych, w tym premier Mateusz Morawiecki; marszałek Sejmu, Elżbieta Witek; prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Inwestycja kosztowała ok. 800 mln złotych. 

Nowo powstałe lotnisko służyć ma głównie pasażerom mieszkającym w promieniu 100-150 km od Radomia. Polskie Porty Lotnicze spodziewają się, że będą z niego korzystać nie tylko mieszkańcy woj. mazowieckiego, ale także ościennych województw: świętokrzyskiego, lubelskiego czy łódzkiego.

„Ten port ma ogromny sens. Port Warszawa Okęcie jest absolutnie przeładowany, więc otwarcie tego portu ma wielki sens infrastrukturalny, logistyczny” – mówił Mateusz Morawiecki.

Jak tłumaczył premier, port Warszawa-Radom odciąży Okęcie, pełniąc funkcję zapasowego lotniska.

„To dowód na to, że zdejmujemy klątwę z Radomia, którą na to miasto po 1976 r. rzucili komuniści” – stwierdził szef rządu.

Jego zdaniem lotnisko w Radomiu „otwiera cały region”, a Radom dzięki niemu ma szanse na dodatkowe inwestycje, przyciągnięcie przedsiębiorców, podniesienie poziomu wynagrodzeń. Podobnego zdania jest także lider partii rządzącej, Jarosław Kaczyński, oraz marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

„To przedsięwzięcie wraz z towarzyszącymi inwestycjami daje piękne perspektywy rozwojowe dla całego regionu, m.in. poprzez generowanie nowych miejsc pracy (nie tylko w sektorze lotniczo-lotniskowym) oraz poprzez zwiększenie atrakcyjności tej części kraju dla rodzimych i zagranicznych inwestorów” – ocenił prezes PiS.

„Będzie silnym bodźcem rozwoju całego regionu, co w efekcie przełoży się na wymierne korzyści gospodarcze i społeczne, jak również zapewni bezpieczeństwo w naszym kraju” – mówiła Elżbieta Witek.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że oddane dziś do użytku lotnisko jest dowodem na sprawczość rządów Zjednoczonej Prawicy.

Podczas uroczystego otwarcia nowego portu lotniczego był też obecny wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Marcin Horała. Zwracał uwagę na nowoczesność radomskiego portu lotniczego.

„Tu tutaj, w Radomiu, powstało najnowocześniejsze polskie lotnisko. To musimy sobie uświadomić” – zaznaczył.

Dodał, że inwestycja nie obciąża polskiego podatnika, gdyż jest projektem biznesowym Polskich Portów Lotniczych.

Wskazał na fakt, że oprócz lotniska powstaje szereg innych powiązanych z nim inwestycji, jak m.in. budowa trasy ekspresowej S7, czy modernizacja linii kolejowej z Warszawy do standardu 160 km/h.

„To (…) drobny przedsmak tego, czym będzie Centralny Port Komunikacyjny. Polskie Porty Lotnicze stają się właśnie częścią grupy kapitałowej CPK” – oznajmił wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej.

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości inauguracyjnych zaznaczył, że inwestycja realizuje ideę zrównoważonego rozwoju.

„Stworzenie portu lotniczego w Radomiu jest realizacją zasady zrównoważonego rozwoju kraju. Polski nie wolno dzielić na centrum i peryferie, miejsca lepsze i gorsze; równie ważne są ośrodki regionalne, jak i  milionowe metropolie” – czytamy w liście głowy państwa.

Podobnie wypowiadał się w swoim przemówieniu premier Mateusz Morawiecki, który zwracał uwagę, że do tej pory panowało przekonanie, że Radom jest gdzieś „pomiędzy”.

„Nie chcemy regionów »pomiędzy«: pomiędzy Warszawą a Krakowem, pomiędzy Lublinem a Łodzią” – wskazał szef rządu.

Wybudowane niemalże od podstaw Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku wyposażone jest m.in. w terminal o powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych. W budynku, oprócz stanowisk check-in czy kontroli bezpieczeństwa, znalazły się: strefa komercyjna z restauracjami, kawiarniami, sklepami duty free (bezcłowymi), pokojami opieki nad dziećmi i placami zabaw. Według Polskich Portów Lotniczych terminal będzie mógł na początku działalności lotniska przyjąć ok. miliona pasażerów w ciągu roku, a docelowo nawet ponad trzy miliony osób rocznie. Pierwszy samolot wyląduje w Radomiu już dziś wieczorem. Będzie to lot z Paryża. Następnego dnia zaplanowano odlot pierwszego samolotu, który zabierze pasażerów do stolicy Francji.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl