fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Nowy sprzęt dla zwiększenia bezpieczeństwa na lotnisku z Krakowie

Na krakowskim lotnisku będzie jeszcze bezpieczniej. A to wszystko za sprawą nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu, który został przekazany tamtejszej Straży Granicznej. Łączna wartość urządzeń to blisko 3 miliony złotych.

Straż Graniczna w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice wzbogaciła się o nowy sprzęt.

W tym roku udało się skutecznie ze środków budżetu państwa przekazać za pośrednictwem wojewody środki na to, aby zakupić dodatkowe wyposażenie, które jest potrzebne, między innymi: specjalny rentgen do prześwietlania bagażu, taki podręczny, z którego można skorzystać w akcji, w sytuacji zagrożenia – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Kolejnym elementem nowego wyposażenia jest specjalny kombinezon pirotechniczny, stanowiący podstawowe zabezpieczenie funkcjonariusza, którego zadaniem jest zbadanie pozostawionego na terminalu bagażu, uznanego za potencjalne zagrożenie.

To jest kombinezon najnowszej generacji. W porównaniu z tymi poprzednimi jest przede wszystkim dużo lżejszy. Poprzednie nasze kombinezony ważyły około 47 kg. Ten waży tylko 22 kg – podkreśla ppłk Katarzyna Jurkowska, komendant Państwowej Straży Granicznej w Krakowie-Balicach.

Kolejnym nabytkiem są specjalne zestawy treningowe do defibrylacji i do nauki udzielania pierwszej pomocy, a także sprzęt do badania autentyczności dokumentów.

Płk Stanisław Laciuga, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, w którego strukturach znajduje się placówka w Krakowie-Balicach akcentuje, że sprzęt, o który się ona wzbogaciła podniesie znacznie poziom bezpieczeństwa na lotnisku.

– Przekazanie sprzętu jest dla nas ogromnym wsparciem. Jego wdrożenie do codziennej eksploatacji pozwoli na znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa nie tylko funkcjonariuszy Straży Granicznej, prowadzącej na terenie lotniska działania, ale przede wszystkim na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wszystkich pasażerów korzystających z tutejszego lotniska – wskazuje.

W ubiegłym roku, pasażerowie krakowskiego lotniska prawie 200 razy pozostawili swoje bagaże bez opieki. Dla funkcjonariuszy Straży Granicznej za każdym razem był to sygnał do wdrożenia stosownych procedur. Ogromną pomocą w tego typu sytuacjach okazał się specjalny robot, pozyskany w minionym roku.

Wielokrotnie ten robot był wykorzystywany w szczytowym sezonie, w lipcu aż 5 razy dziennie. On naprawdę nie siedzi w magazynie, nie rdzewieje tam, tylko niemal codziennie jest wykorzystywany do bieżącej pracy, do zabezpieczenia portu lotniczego – zaznacza ppłk Katarzyna Jurkowska.

Sprzęt to niezwykle ważny element zapewniający bezpieczeństwo. Jednak nie byłoby ono możliwe bez ogromnego zaangażowania specjalistów w tej dziedzinie.

– Wielkie słowa dziękuję tym wszystkim funkcjonariuszom, którzy każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem pasażerów krakowskiego, ale także wszystkich lotnisk w Polsce i na świecie – wskazuje prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek, który zaapelował do podróżujących o uważne słuchanie komunikatów i postępowanie zgodne z procedurami, obowiązującymi na lotnisku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl