fot. E. Bartkiewicz/BPKEP

Ks. abp Jędraszewski: Wolę Ojca św. Franciszka przyjąłem w duchu posłuszeństwa i z ogromną wdzięcznością

Wolę Ojca św. Franciszka przyjąłem w duchu posłuszeństwa i z ogromną wdzięcznością, zdając sobie sprawę z  tego, co Kraków znaczył i znaczy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski po ogłoszeniu jego nominacji na urząd metropolity krakowskiego.

O mianowaniu księdza arcybiskupa Jędraszewskiego – dotychczasowego metropolity łódzkiego – na urząd metropolity krakowskiego poinformował w czwartek episkopat.

„Wolę Ojca Świętego przyjąłem w duchu posłuszeństwa, a zarazem z ogromną wdzięcznością, zdając sobie sprawę z tego, co Kraków znaczył i znaczy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce i w dziejach całej naszej Ojczyzny, jak bliski był sercu św. Jana Pawła II Wielkiego” – napisał ks. abp Jędraszewski w oświadczeniu opublikowanym na stronie archidiecezji łódzkiej.

Jak ujawnił nowy metropolita krakowski w skierowanym do wiernych liście, papież Franciszek przekazał mu swoją wolę osobiście 28 listopada, gdy ks. abp Jędraszewski przebywał w Rzymie, biorąc udział w IV Światowym Kongresie poświęconym duszpasterstwu studentów, organizowanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Decyzją papieża na ogłoszenie nominacji wyznaczono dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

„Tym samym dobiega końca moja posługa pasterska w archidiecezji łódzkiej, która urzędowo rozpoczęła się również w święto maryjne – w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września 2012 roku. Od tamtego dnia upływają zatem dokładnie cztery lata i trzy miesiące. To w sumie niewiele czasu” – ocenił ks. abp Jędraszewski.

Okres pracy duszpasterskiej w Łodzi był – w opinii arcybiskupa – „bogaty w różnego rodzaju wydarzenia, w większości podniosłe, budujące wspólnotę całego Kościoła łódzkiego”. W pożegnalnym wystąpieniu ks. abp Jędraszewski podziękował m.in. księdzu arcybiskupowi seniorowi Władysławowi Ziółkowi oraz księżom biskupom Adamowi Lepie, Ireneuszowi Pękalskiemu i Markowi Marczakowi, a także współpracującym z nim kapłanom i osobom świeckim z archidiecezji łódzkiej.

„Kieruję do wszystkich bardzo serdeczne podziękowanie: Bóg zapłać! Zdając sobie sprawę z wielkości otrzymanego tutaj wielorakiego dobra, nie jest mi łatwo stąd odchodzić. Tym bardziej proszę o modlitwę w moich intencjach. Zapewniam również o tym, że każdego dnia będę modlił się za archidiecezję łódzką i za wszystkie osoby, które ją na co dzień tworzą swoją pracą, poświęceniem, wiernością i modlitwą” – zaznaczył ks. abp Jędraszewski.

Odchodzący ze stanowiska łódzki hierarcha poprosił o modlitwę w intencji duchownego – jego nazwisko na razie pozostaje nieznane – który z woli papieża Franciszka obejmie po nim funkcję.

Ks. abp Marek Jędraszewski na stanowisku metropolity krakowskiego zastąpi ks. kard. Stanisława Dziwisza, najbliższego współpracownika św. Jana Pawła II i promotora jego kultu, który przechodzi na emeryturę.

slowo

Kliknij, aby powiększyć

PAP/RIRM

drukuj