fot. PAP/Grzegorz Momot

Protest polskich rolników w ponad pięciuset miejscach

W środę 20 marca kolejna odsłona rolniczych protestów. Polscy gospodarze planują zablokować miasta wojewódzkie. W niektórych regionach – np. na Śląsku – strajkowi będzie towarzyszyła akcja promocyjna miejscowych towarów. Rolnicy są zdeterminowani i mówią, że nie odpuszczą dopóki ich postulaty nie zostaną spełnione.

Od lutego polscy gospodarze – idąc śladami europejskich rolników – wyjeżdżają na ulice, by wyrazić głośne „nie” m.in. wobec tego, co proponuje im Bruksela.

– Sytuacja jest tragiczna. Wiemy dlaczego: to nie jest tylko Zielony Ład, ugorowanie, ale o wiele więcej problemów, które narosły (…). Napchano do Polski [m.in. z Ukrainy] zboża, warzyw, malin – tak nie może być! Nie może być „Róbta co chceta”, ale powinien być porządek – mówił Zbigniew Grajoszek z Pomorskiej Izby Rolniczej.

Narasta coraz więcej problemów, które trzeba jak najszybciej rozwiązać. Jednak działania rządu w tym zakresie są bardzo opieszałe – alarmują rolnicy.

– Jak na razie nie odczuwamy, aby ktoś rzeczywiście wyciągnął pomocną dłoń i chciał to wszystko załagodzić – wskazał Piotr Wyciślik z Rudy Śląskiej.

Pojawiła się pewna propozycja, o której mówił unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski.

– W projekcie jest propozycja zmiany obowiązkowego ugorowania w dobrowolny ekoschemat – wskazał unijny komisarz.

Jednak te słowa nie napawają optymizmem. Budzą wiele pytań i wątpliwości.

– Jeżeli nie będziemy ugorować – musimy wejść w inny ekoschemat, a te ekoschematy są bardzo trudne do spełnienia – zwrócił uwagę Gustaw Jędrejek z Lubelskiej Izby Rolniczej.

Rolnicy nie chcą obietnic. Żądają konkretów. Stąd kolejny ogólnopolski protest, zaplanowany na najbliższą środę. Zablokowane mają zostać miasta wojewódzkie. Strajki zgłoszono dotychczas w ponad pięciuset miejscach [zobacz].

– Rolnicy z pewnością zjawią się pod urzędami marszałkowskimi i wojewódzkimi, żeby w ekspresyjny sposób wyrazić swoje niezadowolenie – powiedział Szczepan Wójcik, prezes Instytut Gospodarki Rolnej i współorganizator rolniczych protestów.

W niektórych regionach protest będzie połączony z akcją promocyjną. Przykładem są Katowice.

– W ramach tego zostanie zorganizowana czasowa blokada jednej z ulic. Ulica Francuska będzie blokowana czasowo na przejściu dla pieszych, a w czasie blokady będą rozdawane oczekującym w samochodzie paczki z naszymi towarami: warzywa, owoce, wszystko, co pochodzi z naszych gospodarstw – mówił Piotr Wyciślik.

Do tego rozpowszechniane będą materiały informacyjne dotyczące strajku polskich rolników.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl