fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Program Energia Plus – pewność niezależności energetycznej

Program Energia Plus, nad którym pracuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ma obniżyć ryzyko wzrostu cen energii i zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Uruchomiony jeszcze w tym roku Program Energia Plus ma zapewnić nam energetyczną niezależność.

– Wobec zaostrzającej się polityki energetyczno-klimatycznej bardzo mocno wrażliwość społeczna i ceny energii wzrastają – powiedział Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Dzięki programowi każdy będzie mógł uruchomić swoją instalację do produkcji energii elektrycznej – wskazał ekonomista prof. Paweł Soroka.

– Jest to krok w kierunku upowszechniania energii odnawialnych wytwarzanej przez takie podmioty jak indywidulani konsumenci, jak małe firmy, jak samorządy, którzy są prosumentami, czyli to są tacy, którzy z jednej strony wykorzystują energię, a z drugiej strony mogą ją produkować – zaznaczył prof. Soroka.

Program przewiduje obniżenie VAT-u na inwestycje związane z fotowoltaiką do 8 proc. Uproszczone zostaną też wszystkie procedury. Do końca roku moc wszystkich małych instalacji ma osiągnąć 200 mega watów. Będą one zasilać nie tylko domy, ale też całą sieć energetyczną w Polsce.

– Każdy z Polaków będzie mógł skorzystać z takiej możliwości, żeby obniżyć swoje rachunki za prąd, instalując na swoich dachach, najczęściej będą to panele fotowoltaiczne, ale też myślimy o pompach ciepła czy tego typu rozwiązaniach – wskazał Zbigniew Gryglas, poseł PiS i wiceprzewodniczący Porozumienia.

W ciągu roku jedno gospodarstwo domowe zaoszczędzi nawet 2,5 tys. zł

TV Trwam News/RIRM

drukuj