fot. PAP/Paweł Supernak

A. Ścigaj: Ustawa obniżająca akcyzę za prąd ratuje sytuację wyłącznie na rok

Nie mogło być innej decyzji, dlatego że ta ustawa w jakiś sposób ratuje trudną sytuację związaną z nieuchronnymi podwyżkami cen energii. Niestety, tylko i wyłącznie na rok – powiedziała poseł Agnieszka Ścigaj z Kukiz’15. Odniosła się w ten sposób do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, które obniża m.in. akcyzę za prąd.

Nowela zmniejsza też opłatę przejściową oraz ustala ceny energii na poziomie z 2018 r.

O podpisaniu ustawy poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Wcześniej ustawę przyjął niemal jednogłośnie parlament.

Rachunki za prąd miały wzrosnąć od 1 stycznia 2019 r. o kilkadziesiąt procent. Ma to związek z polityką klimatyczną UE, w ramach której niekorzystne decyzje podjął jeszcze rząd PO – PSL i podpisał tzw. pakiet węglowy.

Z tamtą poprzedniej władzy musiał zmierzyć się gabinet Prezydenta Mateusza Morawieckiego. Projekt ustawy w trybie pilnym podpisał Andrzej Duda.

Poseł Agnieszka Ścigaj z Kukiz’15 nie spodziewała się innej decyzji głowy państwa. Jej zdaniem przepisy mają charakter doraźny.

– Nie mogło być innej decyzji, dlatego że ta ustawa w jakiś sposób ratuje trudną sytuację związaną z nieuchronnymi podwyżkami cen energii. Niestety, tylko i wyłącznie na rok. Po roku 2019, po okresie wyborczym, oczywiście koszty energii wzrosną. O tym trzeba mówić jasno, a nie zakłamywać rzeczywistość – zaznaczyła Agnieszka Ścigaj.

Politykę energetyczną od lat wykorzystuje się do walki politycznej  – oceniła poseł.

– Polityka energetyczna, absolutnie nieodpowiedzialnie, od lat jest wykorzystywana jako element kampanii wyborczej, a nie realne, faktyczne działania, które wymagają wieloletnich planów – a nie od wyborów do wyborów. Niestety, tak to wygląda i stanęliśmy przed faktem dokonanym , że brak infrastruktury i skutecznej, wieloletniej polityki związanej z tworzeniem miksu energetycznego staje się przepychanką polityczną,  a nie działaniem na rzecz Polaków – powiedziała.

Prezydent Andrzej Duda w przyszłym roku ma cyklicznie spotykać się z ministrem energii oraz przedstawicielami rządu ws. monitorowania sytuacji na rynku energii.

Zgodnie z projektem noweli zmniejszona ma być akcyza z obecnych 20 zł na 5 zł. Opłata przejściowa zostanie zredukowana aż o 95 proc. Z kolei opłaty przesyłowe i dystrybucyjne, płacone przez odbiorców, będą zamrożone na poziomie z 31 grudnia 2018 r. Natomiast ceny energii zostaną na poziomie z 30 czerwca tego roku.

RIRM

drukuj