K. Tchórzewski: Z energetyką będziemy szli w kierunku, aby była ona ekologicznie czysta

Przy kopalni węgla kamiennego Bogdanka najprawdopodobniej powstanie nowa elektrownia – zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja minister podkreślił, że będzie w niej stosowana technologia zgazowywania węgla. Dzięki temu nowa elektrownia ma być bardziej przyjazna dla środowiska.

– W obiegu zamkniętym, będzie wytworzony z węgla gaz i dopiero ten gaz będzie napędzał elektrownię, czyli ona będzie już całkowicie ekologicznie czysta. Chcemy budować ekologiczne, czyste elektrownię, ale z naszego węgla. Stawiamy też na pewne pilotaże energetyki, robione także z udziałem innych źródeł energii m.in. geotermii. Na razie w tych technologiach, które są obecnie, jest to bardzo kosztowna energetyka, natomiast jak w każdej dziedzinie, kiedy pewne rzeczy rozpocznie się robić to może okazać się, że z biegiem czasu będą one coraz tańsze, tak jest ze wszystkim. Każda innowacja na początku jest bardzo droga, a potem, gdy wchodzi już w szerszy system – tanieje. Będziemy z energetyką szli w kierunku, żeby była ona ekologicznie czysta – akcentował minister Krzysztof Tchórzewski.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zaznaczył ponadto, że Polska jest w czołówce państw unijnych, które w największym stopniu obniżają emisję. Podkreślił, że w związku z coraz nowocześniejszymi i mniej emisyjnymi elektrowniami podkreślanie konieczności coraz większej dekarbonizacji Polski jest niesłuszne.

RIRM

drukuj