fot. PAP/Grzegorz Mehring

Prokuratura: Sprawca zamachu na prezydenta Gdańska usłyszał zarzut zabójstwa

Sprawca zamachu na prezydenta Gdańska usłyszał zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, nie przyznał się do popełnienia przestępstwa; skierowano do sądu wniosek o areszt podejrzanego – poinformowała w poniedziałek gdańska prokuratura okręgowa.

W poniedziałek przed godz. 13.00 w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku rozpoczęło się przesłuchanie 27-letniego Stefana W. podejrzanego o atak nożowniczy na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do którego doszło w niedzielę wieczorem. W trakcie, kiedy odbywały się czynności z udziałem mężczyzny, w poniedziałek krótko przed godz. 15.00, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku poinformowało, że prezydent Adamowicz zmarł.

Jak poinformowała po godz. 16.30 rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk, Stefan W. czynu zbrodniczego „dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa, po odbyciu kary bezwzględnego pozbawienia wolności, w wyniku motywów zasługujących na szczególne potępienie – to znamię zostało uwzględnione w zarzucie przedstawionym podejrzanemu”.

„Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego przestępstwa, składał wyjaśnienia, ale jeśli chodzi o treść tych wyjaśnień nie będziemy udzielali informacji, one będą wymagały weryfikacji” – zastrzegła prok. Wawryniuk. Dodała, że „podejmowane są wszelkie czynności mające na celu ustalenie, dlaczego doszło do tego zdarzenia”.

Dodała, że wobec podejrzanego „w tej chwili prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie, taki wniosek w tej chwili jest sporządzany, po złożeniu w sądzie będziemy czekać na wyznaczenie terminu posiedzenia przez sąd”.

„Przestępstwo (zarzucone W. – PAP) zagrożone jest karą 25 lat pozbawienia wolności i dożywotniego pozbawienia wolności” – przypomniała.

PAP/RIRM

drukuj