fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent: ważne, aby sektor MŚP stawał się obszarem jeszcze większej innowacyjności

Choć wiadomości płynące z sektora małej i średniej przedsiębiorczości są dzisiaj dobre ważne, aby stawał się on obszarem jeszcze większej innowacyjności – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

W liście odczytanym przez prezydenckiego doradcę Cezarego Kochalskiego Andrzej Duda podkreślił, że sektor mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw ma fundamentalne znaczenie dla polskiej gospodarki, odgrywa on także wielką rolę w systemie ekonomicznym Unii Europejskiej.

„Katowickie debaty poświęcone kondycji, problemom i potrzebom MŚP dotyczą wielu najżywotniejszych kwestii gospodarczych, w bardzo istotnym stopniu rozstrzygających o naszej konkurencyjności i możliwościach rozwoju” – ocenił prezydent, wyrażając uznanie pomysłodawcom i organizatorom katowickiego kongresu tej branży.

„Cieszę się, że w stolicy Górnego Śląska po raz kolejny spotyka się kilka tysięcy przedsiębiorców, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz naukowców, aby wspólnie dyskutować o szansach i wyzwaniach, przed którymi stoją małe i średnie przedsiębiorstwa” – zadeklarował Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, działające w Polsce ponad 2 mln mikrofirm, ok. 54 tys. małych przedsiębiorstw i ok. 15 tys. średnich – razem stanowią rdzeń gospodarki, generując znaczną część PKB i zatrudniając niemal 7 mln osób.

„Cieszą dobre wiadomości, które napływają z tego sektora. Polskie mikroprzedsiębiorstwa charakteryzuje pozytywny trend rozwojowy, rośnie ich liczba, wartość produkcji, przychody, nakłady inwestycyjne, liczba pracowników. Małe przedsiębiorstwa są rentowne i relatywnie płynne finansowo – ich produkty i usługi mają istotne znaczenie dla polskiego eksportu. Również średnie firmy potrafią zwiększać swoje przychody, utrzymywać stabilną pozycję na rynku i także coraz więcej eksportować” – zdiagnozował w liście prezydent.

„Składam wyrazy uznania wszystkim współtwórcom tych sukcesów, które pomnażają siłę naszej gospodarki narodowej i lokują Polskę wśród liderów wzrostu w Europie i na świecie. Ten pozytywny obraz mógłby jeszcze mocniej budzić satysfakcję, gdyby sektor MŚP stawał się obszarem większej innowacyjności” – zastrzegł Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, polskie perspektywy rozwojowe, konkurencyjność gospodarki i dobrobyt społeczeństwa zależą m.in. od uczestnictwa w dokonującej się w świecie rewolucji przemysłowej 4.0.

„Ważne jest, aby innowacyjne rozwiązania promieniowały także z sektora MŚP (…). Żeby jednak udało się to osiągnąć, trzeba wspierać polskich przedsiębiorców w ich aktywności gospodarczej i jeszcze intensywniej tworzyć klimat przyjazny dla biznesu” – podkreślił.

Prezydent wskazał, że z myślą o sektorze są przygotowywane i wdrażane ważne zmiany legislacyjne i organizacyjne dotyczące np. składek ZUS czy form opodatkowania. Zapowiadane jest także wsparcie dla inwestycji innowacyjnych.

„Potrzebujemy jak najwięcej sprawnych, sięgających po nowoczesne technologie i metody organizacji, odpowiednio dofinansowanych firm z sektora MŚP” – zaakcentował prezydent.

„Ważne jest w tym kontekście skuteczne wdrażanie założeń Konstytucji Biznesu. Warto podkreślić, że rząd przyjął ostatnio Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego, która zakłada zwiększenie dostępu do finansowania polskich przedsiębiorstw, szczególnie sektora MŚP. Jestem przekonany, że wymiana myśli i doświadczeń podczas 9. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw przyniesie wiele wartościowych koncepcji i inicjatyw” – skonkludował Andrzej Duda.

Katowicki kongres MŚP to według organizatorów jedno z największych w Europie spotkań firm z tego sektora gospodarki, gromadzące przedstawicieli nauki, biznesu i samorządu. Jego tegoroczna edycja zgromadziła ponad 7,5 tys. uczestników z 50 krajów, wśród nich przedstawicieli 1 tys. firm i instytucji.

Kongres odbywa się pod honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego, a także pod patronatem premiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra spraw zagranicznych. W ciągu trzech dni zaplanowano kilkadziesiąt sesji panelowych, warsztatów i spotkań w dwunastu ścieżkach tematycznych, w których udział wezmą eksperci z kraju i zagranicy.

Osiem poprzednich edycji kongresu zgromadziło liczne grono przedstawicieli środowisk gospodarczych, naukowych i politycznych, którzy dyskutowali o szansach i barierach stojących przed sektorem MŚP.

Hasło przewodnie dziewiątej edycji kongresu „Smart – Safe – Solutions” nawiązuje do panującego obecnie w biznesie trendu dotyczącego innowacji oraz inteligentnych, a zarazem bezpiecznych rozwiązań, dzięki którym sektor małych i średnich firm może zapewnić sobie stały, zrównoważony rozwój na rynku oraz odgrywać znaczącą rolę w gospodarce europejskiej i światowej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl