fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent A. Duda upomniał się o naukę j. polskiego w niemieckich szkołach oraz o status mniejszości polskiej

Prezydent Andrzej Duda upomniał się o status mniejszości polskiej i polskie szkolnictwo w Niemczech. Wyraził też potrzebę powrotu do dialogu dotyczącego naszych strat wojennych w zakresie dóbr kultury.

Prezydenci Polski i Niemiec: Andrzej Duda i  Frank-Walter Steinmeier spotkali się w czwartek po południu na Zamku Królewskim z uczestnikami polsko-niemieckich wymian młodzieży. Okazją była 30. rocznica podpisania traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

W przemówieniu Andrzej Duda przyznał, że traktat ten jest ważnym elementem polsko-niemieckiej historii, teraźniejszości oraz mocnym fundamentem przyszłości.

Prezydent stwierdził, że nasze kraje są ze sobą tak silnie związane, jak nigdy dotąd w historii, ale – jak dodał – czekamy jeszcze na ważne fakty dla domknięcia procesu pojednania.

– W dialogu między sąsiadami musi być przestrzeń na rozmowę o obszarach, które wymagają poprawy. Trudno pozytywnie ocenić fakt, że blisko 2-milionowa Polonia w Niemczech nie ma statusu mniejszości narodowej, a także do tej pory nie stworzono jeszcze stosownego funduszu na naukę języka polskiego, w szczególności na jego nauczanie w szkołach społecznych w Niemczech. Myślę też, że przed nami jest jeszcze jeden istotny fakt pojednania. Byłbym rad, gdybyśmy powrócili do ważnego dialogu dotyczącego polskich strat wojennych w zakresie dóbr kultury. W wyniku grabieży wojennej Polska straciła ponad pół miliona cennych dzieł sztuki. Straty w architekturze, zwłaszcza warszawskiej, sięgają 90 proc. przedwojennej tkanki miejskiej – wskazywał Andrzej Duda.  

Wcześniej o relacjach polsko-niemieckich prezydenci rozmawiali ze sobą w cztery oczy. Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej wskazał m.in. na swobodę przemieszczania i współpracę gospodarczą.

– Tak wiele jest wspólnych firm oraz firm po obu stronach granicy – niemieckich w Polsce, polskich w Niemczech. W Niemczech są stacje benzynowe prowadzone przez wielką polską firmę. W Polsce są sklepy prowadzone przez wielkie firmy niemieckie. Największe koncerny niemieckie mają w Polsce swoje przedstawicielstwa i zakłady produkcyjne. Wiele polskich rodzin utrzymuje się dzięki polsko-niemieckiej współpracy, która od 30 lat rozkwita – oznajmił prezydent Polski.

Prezydenci Polski i Niemiec wyrazili nadzieję, że współpraca obu krajów będzie w ciągu najbliższych lat rozkwitała, powodując dobrobyt społeczeństw.

Traktat o dobrym sąsiedztwie został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl