PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda na COP28: Ludzie nie mogą ponosić dodatkowych kosztów transformacji energetycznej

W Dubaju trwa szczyt klimatyczny. Przemówienie do społeczności międzynarodowej skierował prezydent Andrzej Duda reprezentujący Polskę na COP28. „Ludzie nie mogą ponosić dodatkowych kosztów transformacji energetycznej. By była ona sprawiedliwa, nie może uderzać w ich jakość życia” – mówił podczas wystąpienia.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał w Dubaju najważniejszy polski postulat dotyczący polityki klimatycznej – transformacja energetyczna musi być przede wszystkim sprawiedliwa.

– Ludzie nie mogą ponosić dodatkowych kosztów transformacji energetycznej. By była ona sprawiedliwa, nie może uderzać w ich jakość życia. Pamiętajmy o tym, realizując proces przechodzenia gospodarek z surowców energetycznych na wydajne niskoemisyjne źródła, aby był on rozsądny, racjonalny – akcentował Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1730573959735730546

 

Do wypracowanej na szczycie w Katowicach zasady Just Transition odnosi się wiele państw na konferencji w Dubaju. Nie brakuje też głosów, że konieczne jest zachowanie synergii między działaniami związanymi z realizacją konwencji klimatycznej, konwencji o bioróżnorodności oraz konwencji poświęconej pustynnieniu. Przekonywał do tego świętej pamięci prof. Jan Szyszko.

– To jest wielka sprawa, że polska myśl klimatyczna, która była przedstawiana wiele lat temu, dzisiaj znajduje swoje odzwierciedlenie na COP28 w Dubaju – przypomniał poseł Paweł Sałek, były pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Prezydent Andrzej Duda wskazał, że Polska rozwija odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową. Przypomniał też uczestnikom szczytu o polskich osiągnięciach związanych z ochroną środowiska i wykorzystaniem zasobów naturalnych do przeciwdziałania zmianom klimatu.

– Jesteśmy pionierami stymulowania ekosystemu leśnego do intensyfikacji procesów przyrodniczych skutkujących większym pochłanianiem dwutlenku węgla. Wspomaganie natury w realizowaniu przez nią jej roli jest potrzebne – ocenił Andrzej Duda.

Do Dubaju przybyli liderzy z całego świata. Wśród zaproszonych gości pojawił się także Alaksandr Łukaszenka. Z powodu obecności białoruskiego dyktatora prezydenci Polski, Litwy i Łotwy odmówili pozowania do wspólnego zdjęcia.

Już na początku szczytu udało się osiągnąć porozumienie w sprawie ostatecznego kształtu specjalnego funduszu strat i zniszczeń dla państw dotkniętych zmianami klimatu. To przełomowa decyzja – ocenił prezydent Republiki Południowej Afryki, Cyril Ramaphosa.

– Jeśli fundusz ten ma skutecznie wspierać kraje najbardziej bezbronne i dotknięte zmianami klimatycznymi, musimy zmobilizować więcej środków – argumentował prezydent RPA.

Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły na szczycie utworzenie funduszu klimatycznego o wartości 30 miliardów dolarów.

Jego celem jest wypełnienie luki w finansowaniu działań klimatycznych – wyjaśnił szejk Mohamed Bin Zayed Al-Nahyan, prezydent ZEA.

Gospodarze szczytu są krytykowani przez część uczestników spotkania za korzystanie ze swoich zasobów naturalnych.

– My mamy bardzo podobną sytuację, jak mają dzisiaj Zjednoczone Emiraty Arabskie, ponieważ naszym podstawowym surowcem jest węgiel kamienny i brunatny – tłumaczył Paweł Sałek.

Wykorzystanie tych zasobów wciąż jest kluczowe dla zagwarantowania Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Sekretarz generalny ONZ chciałby, żeby świat do końca tej dekady korzystał głównie z czystej energii. Antonio Guterres wezwał do całkowitego odejścia od paliw kopalnych.

– Wzywam rządy, aby pomogły przemysłowi w dokonaniu właściwego wyboru – poprzez regulacje, ustalanie uczciwych cen za emisję dwutlenku węgla, położenie kresu dotacjom do paliw kopalnych i przyjęcie podatku od nieoczekiwanych zysków – akcentował Antonio Guterres.

Szczyt klimatyczny potrwa do 12 grudnia. Do tego dnia delegaci z blisko 200 państw będą próbowali osiągnąć porozumienie w sprawie globalnych działań na rzecz klimatu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl