fot. PAP/Tomasz Gzell

Prezes NBP: Zamrożenie stawki WIBOR stanowiłoby niedopuszczalną ingerencję w prywatne stosunki prawne

Prezes Narodowego Banku Polskiego negatywnie ocenił pomysł zamrożenia stawki WIBOR. W jednym z wywiadów prof. Adam Glapiński wskazał, że takie działanie stanowiłby niedopuszczalną ingerencję w prywatne stosunki prawne.

W ten sposób odniósł się do propozycji, jaka ostatnio pojawiła się w mediach jako jeden ze sposobów pomocy kredytobiorcom, których sytuację pogarszają rosnące stopy procentowe.

Szef Banku Centralnego podkreślił, że ustalanie wysokości rat kredytów w oparciu o bieżącą stawkę WIBOR jest zapisem większości umów pomiędzy bankami a klientami.

Co więcej, według prezesa NBP, taki krok podważałoby również zasady funkcjonowania rynku finansowego, zaufanie do systemu prawnego i gospodarki rynkowej. Zdaniem prof. Glapińskiego wdrożenie takiego pomysłu utrudniłoby walkę z inflacją.

Ze stanowiskiem szefa NBP zgadza się dr Artur Bartoszewicz. Ekonomista wyjaśnił, dlaczego ingerencja w stawkę WIBOR nie jest zasadna.

– Tego typu interwencje nie dają ostatecznie dobrych efektów w długim okresie. Nawet jeżeli w krótkim okresie zdawałoby się, że stabilizowałyby koszt pieniądza, byłoby to nieprawdziwe, nierzeczywiste, ostatecznie zakłócałoby relacje rynkowe, ostatecznie wskazywałoby na ogromne ryzyko zagrożenia, że interwencją zewnętrzną państwo – wykazując swoją siłę – będzie zakłócało relacje związane z zawieraniem umów – wskazał dr Artur Bartoszewicz.  

Ekonomista dodał, że w Polsce należałoby się zastanowić nad sposobami ustabilizowania bezpieczeństwa transakcji. W wielu państwach na świecie powszechne są m.in. mechanizmy, które opierają transakcje kredytowe po połowie na zmiennej i stałej stopie procentowej, co podnosi bezpieczeństwo pożyczających pieniądze w banku.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl