fot. pixabay.com

Projekt: Urzędy rejestrujące samochody będą przesyłać fiskusowi informacje o wartości nabytego pojazdu

Urzędy rejestrujące samochody będą przesyłać urzędom skarbowym informacje o wartości auta, wskazanej w dokumencie nabycia pojazdu – wynika z opublikowanego w dziś na stronach RCL projektu nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Finansów o informacjach podatkowych.

Dziś na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych.

„Nowelizacja przedmiotowego rozporządzenia ma na celu rozszerzenie katalogu informacji podatkowych przesyłanych naczelnikom urzędów skarbowych przez organy rejestrujące pojazdy o rodzaj dokumentu potwierdzającego nabycie pojazdu oraz wartość pojazdu wskazaną w dokumencie potwierdzającym nabycie pojazdu (…)” – podano w uzasadnieniu do projektu.

Jak dodano w uzasadnieniu, pozyskiwanie tych danych usprawni dokonywanie czynności sprawdzających bez udziału podatnika. Nie będzie już konieczności wzywania podatnika do urzędów skarbowych w celu złożenia wyjaśnień, czy przedłożenia dokumentów.

„Z uwagi na brak informacji odnośnie do rodzaju dowodu własności pojazdu (umowa sprzedaży, umowa darowizny lub inna, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o nabyciu prawa własności), a w szczególności czy umowa była potwierdzona fakturą VAT, niezbędne jest wzywanie podatnika do złożenia w tej sprawie wyjaśnień bądź przesłania kopii dokumentu potwierdzającego nabycie pojazdu dla stwierdzenia czy transakcja skutkowała powstaniem zobowiązania podatkowego. Informacja o wartości pojazdu wskazanej w dokumencie potwierdzającym nabycie pojazdu usprawni badanie podstaw opodatkowania zarówno w podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn, VAT, jak i podatku dochodowym” – podano.

W opinii resortu finansów, dzięki nałożeniu na urzędy rejestrujące pojazdy obowiązki przekazywania informacji o rodzaju dokumentu potwierdzającego nabycie oraz wartości pojazdu spadną koszty działalności służb skarbowych.

W rozporządzeniu Ministerstwa Finansów pojawił się także otwarty katalog dokumentów, które mogą potwierdzać nabycie pojazdu. Taką rolę może spełniać umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa o dział spadku, umowa o zniesienie współwłasności, faktura potwierdzająca nabycie oraz prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie w 3 miesiące od chwili jego ogłoszenia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl