nbp.pl

NBP: Na koniec kwietnia oficjalne aktywa rezerwowe Polski wyniosły 162 mld euro

Na koniec kwietnia 2023 roku oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 162 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 178 mld dolarów – poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.

Na koniec kwietnia 2023 roku stan oficjalnych aktywów rezerwowych wyrażony w euro wyniósł 162 mld euro i był wyższy o 5,6 mld euro niż na koniec marca 2023 roku. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 7,7 mld dolarów i osiągnął poziom 178 mld dolarów – podał w piątek Narodowy Bank Polski.

NBP przypomniał także, że zarządza rezerwami dewizowymi dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

„NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 71,4 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym” – stwierdzono w komunikacie banku centralnego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl