fot. PAP/Zbigniew Meissner

Premier M. Morawiecki: Polska będzie wielkim centrum produkcyjnym Europy

Polska będzie wielkim centrum produkcyjnym Europy – oświadczył dziś w Katowicach premier RP Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że skorzysta na tym wielu polskich przedsiębiorców i polscy pracownicy.

Jak wskazał dziś szef rządu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Polska otwiera się dalej na inwestorów, inwestycje, przyciąganie talentów.

„Ale także będziemy tworzyć najlepsze możliwe warunki dla przemysłu informatycznego nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowej i w całej UE” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że dowodem sukcesu tej strategii są liczby, które pokazują na wzrost działalności przemysłowej i informatycznej, outsourcingu procesów biznesowych „i inne tego typu działy gospodarki narodowej, które w ostatnim czasie znakomicie się rozwijają, w których ten rozwój jest dwucyfrowy”.

„Kiedy gonimy do przodu – wyprzedzamy innych, ściągamy nowych inwestorów, ściągamy talenty z kraju i zagranicy po to, by Polska była najlepszym miejscem do pracy i do życia w Europie” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Stwierdził, że Polska nie może i nie chce być systemem wyodrębnionym.

„Nie chcemy być Białorusią, bo widzimy jak to się kończy. Polska jest i będzie wprzęgnięta w system naczyń połączonych gospodarki globalnej” – powiedział.

Jak ocenił, „udowodniliśmy to przez ostatnie 5-7 lat, że potrafimy na wysoce konkurencyjnym rynku odnosić sukcesy – to się dzieje na naszych oczach”.

Według premiera Polska jest częścią wielkiej przebudowy świata. Zwrócił uwagę, że pandemia uświadomiła, że coś poszło w procesie globalizacji nie tak, że uzależnienie od wielkich, potężnych, konkurencyjnych obszarów gospodarczych musi mieć swoje granice – stąd dyskusje na temat reshoringu, nearshoringu czy friedshoringu.

„Polska jest przyjaznym krajem dla wszystkich wielkich międzynarodowych firm, a także średnich i mniejszych – polskich i zagranicznych, które chciałyby budować swoje łańcuchy dostaw, łańcuchy produkcji” – zaznaczył szef rządu.

Dodał, że nasz kraj jest najlepszym miejscem do relokowania takich poszczególnych fragmentów lub całości łańcuchów produkcji – właśnie dlatego, że nie tylko jest krajem bezpiecznym, jesteśmy jednym z najbezpieczniejszych krajów świata” – stwierdził.

Wskazał, że Polska jest też krajem talentów, „który poprzez mechanizm specjalnej strefy ekonomicznej tworzy idealne, optymalne warunki dla inwestorów krajowych i zagranicznych do rozwijania biznesu”.

Premier oświadczył, że patrzy dziś „z ostrożnym optymizmem w przyszłość”.

„Coraz więcej rozmów z inwestorami krajowymi i międzynarodowymi podpowiada mi, że Polska będzie wielkim centrum produkcyjnym Europy” – podkreślił.

Wyraził zadowolenie, że „wielu przedsiębiorców polskich skorzysta na tym ogromnie, a w ślad za tym skorzystają z tego wszystkiego polscy pracownicy”.

„Wynagrodzenia polskich pracowników będą rosły, konkurencyjność polskiego pracownika będzie również szła do góry, a to oznacza dobry model rozwoju gospodarczego, pozytywne sprzężenia zwrotne – więcej kapitału, nowoczesnego kapitału, nowoczesnych technologii, więcej wykwalifikowanych pracowników i szybki wzrost gospodarczy, a więc bardzo dobre środowisko, ekosystem dla każdego przedsiębiorcy” – mówił premier RP.

Szef rządu wskazał, że ukoronowaniem tego wszystkiego będzie udział Polski w IV rewolucji przemysłowej – „tak żebyśmy nie tylko gonili innych, ale byli razem z innymi w czołówce tych państw, które korzystają z dobrodziejstw gospodarki cyfrowej”.

Wcześniej podczas EKG w Katowicach, także poruszając temat nowoczesnych technologii, premier zaznaczył, że chce, aby Polska była w awangardzie państw, które rozwijają technologie chmurowe na całym świecie. Przypomniał, że w Polsce projekt chmurowy rozwijany jest w ramach współpracy amerykańskiej firmy Microsoft, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz banku PKO BP.

„Chcemy w związku z tym być w awangardzie albo przynajmniej wśród tych, którzy rozwijają technologie chmurowe na całym świecie” – podkreślił.

Szef rządu podziękował Microsoftowi za „zaufanie dla Polski, dla polskiego rządu”.

„To najlepszy dowód na to, że Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich” – ocenił Mateusz Morawiecki.

Dodałc, że Amerykanie inwestują już w Polsce m.in. w przemysł, zbrojeniówkę, a także w projekty informatyczne.

Premier zauważył, że sektor informatyczny w naszym kraju „na naszych oczach staje się kolejną wielką, gigantyczną kompetencją i miejscem pracy dla wielu talentów, nie tylko zresztą z Polski”.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl