fot. PAP/Tomasz Gzell

Szef BBN: Jednym z fundamentów rozwoju państwa jest stworzenie warunków do rozwoju innowacyjnych technologii

Jednym z fundamentów rozwoju państwa jest stworzenie warunków do rozwoju innowacyjnych technologii. W najbliższych dekadach rozwój tej myśli będzie skupiał się m.in. wokół rozwoju technologii bezpieczeństwa, zaawansowanej łączności i stabilności energetycznej – mówił dziś szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacek Siewiera.

Jacek Siewiera zabrał głos podczas otwarcia konferencji „Własność intelektualna w systemie bezpieczeństwa” organizowanej przez Urząd Patentowy RP z siedzibą w Warszawie. Dyskusję zorganizowano z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Szefa BBN.

Prezes Urzędu Patentowego RP, Edyta Demby-Siwek, podkreśliła, że w czasie globalizacji i cyfryzacji o sile państwa świadczy stopień zaawansowania technologii oraz zdolności do generowania i ochrony innowacyjnych rozwiązań.

Szef BBN zwracał uwagę na znaczenie ochrony własności intelektualnej dla bezpieczeństwa państwa.

„Jak wskazuje Strategia Bezpieczeństwa Narodowego, jednym z fundamentów rozwoju państwa jest stworzenie warunków do rozwoju innowacyjnych technologii jako wyniku pracy intelektualnej naszych wynalazców, naszych przedsiębiorców, podmiotów gospodarczych, rodzimego kapitału” – mówił Jacek Siewiera.

Podkreślił, że czasy, w których dzisiaj przychodzi nam żyć i zmieniać świat są absolutnie wyjątkowe ze względu na uwarunkowania bezpieczeństwa. W tym kontekście mówił m.in. o pandemii COVID-19, kryzysie migracyjnym wykorzystywanym jako narzędzie walki hybrydowej oraz o rosyjskiej napaści na Ukrainie.

Szef BBN zwracał uwagę, że podczas wielkich kryzysów generowane są innowacje; wskazał, że np. podczas epidemii COVID-19 rozwinęły się różnego rodzaju formy komunikacji na odległość, czyli telekonferencje, teleporady zdrowotne i inne.

Jacek Siewiera podkreślił, że również wojna w Ukrainie przynosi rozwój innowacyjnych technologii.

„Dziś jesteśmy świadkami największej wojny w tym stuleciu i od czasów II wojny światowej, największego konfliktu zbrojnego z użyciem zaawansowanych technologii również, nie tylko starych, sowieckich czołgów, ale obrazowania satelitarnego, zaawansowanych systemów łączności, komunikacji, zaawansowanego szyfrowania” – mówił szef BBN.

„Ta wojna generuje nie mniej innowacji jako największy kryzys wojenny tego stulecia niż pandemia COVID jako największe wyzwanie zdrowotne tego stulecia” – dodał Jacek Siewiera.

Przekazał, że przez ostatni rok w Polsce powstało bardzo wiele firm w obszarze innowacyjnych technologii.

„Ta innowacyjność, której zarzewiem stałą się wojna, stanowi kapitał intelektualny naszego przemysłu i naszych wynalazców, kapitał który musi podlegać ochronie” – podkreślił szef BBN.

Stąd – jak mówił – tak ważna jest ochrona własności intelektualnej w tym obszarze i kluczowa rola Urzędu Patentowego RP.

„Oś rozwoju myśli technologicznej w najbliższych dekadach będzie skupiać się wokół rozwoju technologii bezpieczeństwa, technologii zbrojeniowych, technologii satelitarnych, technologii zaawansowanej łączności, stabilności energetycznej – wszystkich tych komponentów, które wiążą się z rozwojem odporności państwa” – podkreślił Jacek Siewiera.

Jacek Siewiera mówił też, że sam jest wynalazcą i przeszedł drogę od szkiców ołówkiem na kartce, przez pierwsze projekty, druki 3D, prototypowanie, kolejne poprawki, uruchomienie pierwszych wersji, testowanie w środowisku rzeczywistym aż w końcu opatentowanie i komercjalizację.

„Tylko powtarzanie tej drogi przez polskich wynalazców, przez polskich absolwentów uczelni ze współpracy z Urzędem Patentowym daje możliwość ochrony polskiego kapitału intelektualnego” – podkreślił szef BBN.

Krótkie przesłanie do uczestników spotkania wystosował, w formie nagrania wideo, dyrektor generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej Daren Tang. Zwracał uwagę na rolę kobiet w instytucjach zajmujących się ochroną własności intelektualnej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl