fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski o wzroście inflacji: Nawet jeśli ten impuls wzrośnie na przełomie roku, to już gdzieś w marcu-kwietniu ceny powinny się stabilizować

Nawet jeśli ten impuls wzrośnie na przełomie roku, to moim zdaniem już gdzieś w marcu-kwietniu, za sprawą bardzo wysokiej konkurencji w naszym kraju, ceny powinny się stabilizować. Ta prognoza nie jest czymś niepokojącym albo alarmistycznym – powiedział prof. Henryk Wnorowski, ekonomista, nauczyciel akademicki, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Średni poziom inflacji w Polsce ma w przyszłym roku wynosić 3,5 proc. Profesor Henryk Wnorowoski przekonywał na antenie Radia Maryja, że póki co nie ma mamy się czego obawiać.

– Tak naprawdę, nawet jeśli te prognozy miałyby się spełnić, w co ja osobiście nie do końca wierzę, to w samej rzeczy nie oznacza to jeszcze nic złego. My akademicy mówimy i oceniamy, iż inflacja do 5 proc. jest to tzw. inflacja pełzająca, w związku z tym to nie jest skala budząca wielkich rozmiarów niepokój. Prawda jest natomiast taka, że ostatni okres w gospodarce światowej i krajowej był czasem niskiej inflacji. My już w latach 2014-2016 doświadczyliśmy pierwszej w historii deflacji – powiedział profesor.

Inflacja od tamtego czasu mieści się cały czas w tzw. celu inflacyjnym, który jest określony na poziomie 2,5 proc. – dodał.

– Więc wszystko, co przekracza 2,5 proc., może budzić jakiś lekki niepokój. Skąd w ogóle wzięła się ta prognoza? Wydaje się, że wydarzyło się w naszym kraju kilka takich sygnałów wyprzedzających, czyli niepokojących, gdyż już od pewnego czasu media eksponowały przykłady z rynku artykułów rolno-spożywczych, zwłaszcza warzyw – na czele ze słynną już pietruszką, której ceny bardzo mocno wzrosły. Myślę, że Międzynarodowy Fundusz wziął także pod uwagę fakt, iż na przełomie roku ceny zwykle idą do góry – wskazał ekonomista.

Zdaniem prof. Henryka Wnorowskiego nie mamy się póki co czego obawiać.

– Nawet jeśli ten impuls tutaj wzrośnie na przełomie roku, to moim zdaniem już gdzieś w marcu-kwietniu, za sprawą bardzo wysokiej konkurencji w naszym kraju, ceny powinny się stabilizować. Ta prognoza nie jest czymś niepokojącym albo alarmistyczna. Nasza gospodarka, jeśli chodzi o zagrożenia inflacją, ciągle wygląda dobrze – podsumował wykładowca akademicki.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Henryka Wnorowskiego mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj