PAP/Mikołaj Kuras

Polacy z całego świata spotkali się na Forum Polonijnym w Toruniu

Pod hasłem „Moja droga do Polonii i wiary” w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa XXV Forum Polonijne. Przedstawiciele Polonii przyjechali do Torunia, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, ale także, aby wskazać problemy, z jakimi zmagają się Polacy za granicą.

Forum Polonijne  to 25 lat historii. Służy integracji Polaków mieszkających za granicą, otwiera drogę do wymiany doświadczeń, umożliwia kontakt Polonii i Polaków za granicą z rodakami w kraju i politykami rządu w myśl zasady: „Nic o was bez was”.

– Jako administracja rządowa mówimy, co mamy do zaproponowania, jakie rozwiązania chcemy wprowadzić. Państwo przedstawiacie nam swoje pomysły – powiedział pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak.

W tym roku Forum Polonijnemu towarzyszy hasło: „Moja droga do Polonii i wiary”. Część uczestników postanowiła przyjechać do Torunia, część łączy się zdalnie. To Polacy m.in. z Austrii, Belgii, Litwy, Norwegii czy Nowej Zelandii.

– W jakim języku się modlisz, do takiej narodowości przynależysz – podkreśliła Renata Cytacka ze Związku Polaków na Litwie.

W dyskusji, której gospodarzem jest Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, uczestniczył prezes Rządowego Centrum Legislacji, Krzysztof Szczucki. Zaznaczył, że polskość i wiara są ze sobą nierozerwalnie związane. Przywołał postać św. Jana Pawła II.

– Wiara i Jan Paweł II to są symbole polskości; to są te elementy, doświadczenia, które składają się na naszą tożsamość – powiedział Krzysztof Szczucki.

Nasi rodacy mieszkający za granicą dla przetrwania tej tożsamości robią bardzo wiele. Dbają o szkoły, których rolą jest troska o język polski, kulturę, historię. Ci, którzy dziś są dorośli, chcą, by ich dzieci mówiły po polsku i miały Ojczyznę w sercu. Dlatego szkoły polskie muszą otrzymywać wsparcie z resortu edukacji i nauki, o czym przypomniał wiceminister Tomasz Rzymkowski.

– Rokrocznie zwiększamy liczbę polskich szkół prowadzonych przez ośrodek polskiej edukacji za granicą. Tych szkół obecnie mamy 78. Jeszcze w tym roku planujemy otwarcie trzech kolejnych szkół, w takich miejscach, gdzie do tej pory tych szkół polskich nie było – wskazał wiceminister edukacji i nauki.

Będą to Malta i Brazylia. Forum Polonijne potrwa do soboty.

Wiceminister Tomasz Rzymkowski był również gościem w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, w której rozwinął kwestie podjęte na Forum Polonijnym. Audycję można wysłuchać [tutaj]. 

TV Trwam News

drukuj