fot. PAP/EPA

Pakistan: trwają wybory parlamentarne, poprzedzone zamachami na partyjne biura wyborcze

W Pakistanie trwają dziś wybory parlamentarne, w których uprawnionych do głosowania jest 127 milionów obywateli. Poprzedziły je zamachy w prowincji Beludżystan, graniczącej z Afganistanem, na biura wyborcze partii politycznych. W atakach zginęło około 30 osób.

Trzy partie mają realne szanse na zdobycie miejsc w Zgromadzeniu Narodowym: Pakistańska Liga Muzułmańska Nawaz (PML-N), Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości (PTI) i Pakistańska Partia Ludowa (PPP). Scena polityczna Pakistanu zdominowana jest przez te trzy siły polityczne.

Do ochrony lokali wyborczych skierowano kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Władze ograniczyły funkcjonowanie w kraju usług telefonii komórkowej, by zapobiec zwoływaniu protestów. MSW Pakistanu zapewniło, że celem tej decyzji jest utrzymanie porządku. Nie jest jasne, jak długo trwać będą ograniczenia.

W dniu głosowania doszło do aktów przemocy: w mieście Kot Azam w północno-wschodniej prowincji Chajber Pasztunchwa, graniczącej z Afganistanem, uzbrojeni ludzie otworzyli ogień do żołnierzy, zabijając jednego z nich. Nikt nie przyznał się do ataku.

O mandaty w 342-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, czyli niższej izbie parlamentu, walczą 44 partie polityczne. Część mandatów (70) obsadzana jest z nominacji i zarezerwowana dla kobiet i przedstawicieli mniejszości etnicznych. Po wyborach nowy parlament wybierze premiera. Największe szanse na zwycięstwo w wyborach ma Pakistańska Liga Muzułmańska Nawaz; na liście wyborczej tej partii znajduje się dwóch byłych premierów: Nawaz Sharif i jego młodszy brat Shehbaz Sharif.

Głównym tematem publicznej debaty przedwyborczej w Pakistanie jest brak na listach wyborczych założyciela Pakistańskiego Ruchu na rzecz Sprawiedliwości, byłego premiera Imrana Khana, przeciw któremu toczy się ponad 150 postępowań sądowych, dotyczących m.in. terroryzmu i podżegania do przemocy. Imran Khan kierował rządem w latach 2018-2022; stracił stanowisko w kwietniu 2022 roku. Na przełomie stycznia i lutego usłyszał trzy wyroki skazujące m.in. za korupcję i ujawnienie tajemnic państwowych.

MSZ Pakistanu poinformowało, że w wyborach weźmie udział 92 międzynarodowych obserwatorów, w tym z Unii Europejskiej i zagranicznych ambasad.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl