fot. PAP/Andrzej Lange

ONZ wzywa do humanitarnego rozejmu w Strefie Gazy

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję wzywającą do humanitarnego rozejmu w Strefie Gazy. Przeciw zagłosowali Amerykanie. Polska wstrzymała się od głosu, co uzasadniała brakiem potępienia zamachów Hamasu.

Rezolucję zainicjowały państwa arabskie. Tekst wzywa do natychmiastowego, trwałego i podtrzymanego rozejmu humanitarnego prowadzącego do przerwania walk. Nie ma w nim informacji o potępieniu zamachów Hamasu z 7 października. Poprawkę w tej sprawie zgłosiła Kanada, ale nie uzyskała ona wymaganej większości 2/3 głosów, bo przeciw zagłosowały państwa arabskie, Chiny, Rosja i Turcja.

– Kanada nie czuje potrzeby wymieniania Izraela, kiedy ten zabił 7 tys. Palestyńczyków – wskazał ambasador Pakistanu przy ONZ, Munir Akram.

Przyjęcie dokumentu spotkało się ze sprzeciwem Izraela.

– Dzisiaj jest dzień hańby. Wszyscy byliśmy świadkami, że ONZ nie ma już ani grama legitymizacji, ani znaczenia – przekonywał ambasador Izraela przy ONZ, Gilad Erdan.

Obok Izraela przeciwko rezolucji zagłosowały m.in. Węgry, Austria, Czechy i Stany Zjednoczone. Waszyngton oczekiwał zapisów o odrzuceniu terroryzmu i jednoznacznym potępieniu Hamasu jako organizacji zbrodniczej. Jednocześnie opowiedział się za rozwiązaniem w postaci dwóch państw i zintegrowaniem Izraela z regionem.

– Rezolucja szkodzi tej wizji i chociaż ma poważne wady oraz nie odpowiada chwili obecnej, Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu współpracować ze wszystkimi państwami, aby wytyczyć przyszłość – zapewniła ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield.

Polska wstrzymała się od głosu. Ambasador Krzysztof Szczerski podzielił sprzeciw Amerykanów wobec braku potępienia zbrodni Hamasu. Oczekiwał też zapisów o prawie Izraela do samoobrony oraz jednoznacznego wezwania do uwolnienia zakładników. Za potrzebne uznał jednak zapisy o ustaniu działań wojennych, powrocie na ścieżkę dyplomatyczną i natychmiastowym zniesieniu oblężenia Strefy Gazy. Błędną nazwę strategię zbiorowej kary wobec Palestyńczyków.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że należy chronić życie cywilów po obu stronach, zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym. Niemal całkowita blokada Strefy Gazy, która utrudnia import żywności, wody, leków i elektryczności musi się natychmiast zakończyć – podkreślił ambasador Polski przy ONZ, Krzysztof Szczerski.

Przyjęta rezolucja jest pierwszym dokumentem podjętym przez ONZ w reakcji na eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl