fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda rozmawiał z szefem ONZ o kryzysach na Ukrainie i w Strefie Gazy

Kryzysy na Ukrainie i w Strefie Gazy były głównymi tematami środowego spotkania Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem. Przebywający w Nowym Jorku polski prezydent podkreślił, że trzeba uczynić wszystko, aby Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie.

Polski prezydent składa wizytę w Stanach Zjednoczonych. W środę spotkał się z przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC), Paulą Narvaez; przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego, Dennisem Francisem, a także z sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem.

Na zorganizowanej po spotkaniach konferencji prasowej Duda przekazał, że głównym tematem rozmów z Narvaez i Francisem był rozwój Polski i naszej części Europy.

„Mówiłem o współpracy w ramach Trójmorza, o naszym rozwoju infrastrukturalnym i o naszych planach rozwoju infrastruktury” – powiedział.

Prezydent poinformował, że rozmowa z Guterresem dotyczyła spraw bezpieczeństwa.

„Najważniejszymi tematami były dwa wielkie kryzysy, z jakimi mamy dzisiaj do czynienia. Ten, który wynika z rosyjskiej agresji na Ukrainę, i ten, który toczy się na Bliskim Wschodzie po ataku Hamasu na Izrael” – wskazał.

W rozmowie z Guterresem Duda podkreślił, że należy uczynić wszystko, aby Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie.

„To jest dzisiaj w moim przekonaniu najważniejszy obowiązek, jaki spoczywa na tych krajach, które nazywają siebie wolnym, demokratycznym światem” – ocenił prezydent.

„Mówiłem sekretarzowi, że miesiące, które są przed nami, są kluczowe i trzeba zabiegać o wsparcie dla Ukrainy” – dodał.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1780666376538972375

Andrzej Duda poinformował, że podczas rozmowy Guterres podkreślał niezwykle ważną rolę Polski we wspieraniu Ukrainy i stanowieniu oparcia dla pomocy Ukrainie ze strony wolnego świata. Omówiono też kwestię przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy.

Omówione zostały także takie kwestie, jak kryzys w Strefie Gazy, potencjalne zagrożenie kryzysem uchodźczym związanym z wojną oraz sprawa Polaka, który zginął w wyniku izraelskiego ostrzału w Strefie Gazy.

„Rozmawialiśmy także o zrównoważonym rozwoju w związku z tygodniem zrównoważonego rozwoju, który właśnie rozpoczął się w USA, oraz o debacie, w której będę uczestniczył w czwartek” – dodał prezydent.

Chodzi o sesję otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1780680908909031890

Teraz Andrzej Duda uda się do Kanady, gdzie spotka się z premierem tego kraju, Justinem Trudeau, a także z Polonią. Zaplanowano również rozmowy z przedsiębiorcami z branży wodorowej.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl