fot. PAP/EPA

Paryż COP 21: dobiega końca konferencja klimatyczna ONZ

W Paryżu dobiega końca 21 międzynarodowa konferencja klimatyczna ONZ – COP 21. Spotkanie ma zakończyć się zawarciem globalnej umowy, której celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia.

Wczoraj uczestnicy konferencji zdecydowali, że rozmowy będą trwały jeszcze dzisiaj. Nie wyklucza się, że spotkanie zostanie przedłużone do jutra.

Część państw, w tym tych najbardziej narażonych na zmiany klimatu np. wyspiarskich, chce niedopuszczenia do wzrostu temperatur większego niż 1,5 stopnia Celsjusza. Pozostałe kraje mówią z kolei o powstrzymaniu wzrostu temperatur o 2 stopnie.

Minister środowiska Jan Szyszko, który stoi na czele polskiej delegacji, ocenia jednak, że końcowe porozumienie nie będzie zbyt ambitne.

– To porozumienie będzie satysfakcjonować inne państwa świata, czyli również tych dużych emiterów – w sensie globalnej emisji – takich jak Indie, Chiny, Indonezja czy też Brazylia. A więc z tego powodu myślę, że to porozumienie nie będzie – jak to się mówi w języku unijnym – zbyt ambitne. Będzie znośne w stosunku do wszystkich państw i wszystkie państwa będą mogły wypełnić swoje zobowiązania – mówi minister Jan Szyszko.

W obecnym kształcie porozumienie zrównało Polskę z bogatymi krajami. W konsekwencji nasz kraj musiałby łożyć duże kwoty na państwa rozwijające się. Na to jednak nie ma zgody polskiej delegacji.

RIRM

drukuj