ONZ: inspektorzy ds. broni wrócą do Syrii

Szef zespołu inspektorów ONZ ds. broni chemicznej Ake Sellstroem powiedział w środę w rozmowie z AP, że w ciągu kilku tygodni inspektorzy wrócą do Syrii, by zakończyć swe badania dotyczące „zarzutów użycia broni chemicznej przez obie strony konfliktu”.

„Prawdopodobnie będziemy jednak badali głównie zarzuty pod adresem syryjskiego rządu” – dodał Sellstroem. Powiedział też, że nie sądzi obecnie, by konieczne było kolejne śledztwo w sprawie ataków, do których doszło pod Damaszkiem 21 sierpnia, podkreślił jednak, że jeśli pojawią się na ten temat „jakiekolwiek dodatkowe informacje, to zostaną one dołączone do raportu”.

Szef inspektorów ONZ odmówił odpowiedzi na pytanie, gdzie będą prowadzone następne badania i jakich incydentów mają dotyczyć. Komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii, przekazując w poniedziałek sprawozdanie ze swych prac Radzie Praw Człowieka ONZ, poinformowała, że bada 14 przypadków użycia broni chemicznej, lecz „znakomita większość” ofiar wojny ginie od broni konwencjonalnej.

W poniedziałek inspektorzy ONZ poinformowali w raporcie, że są „klarowne i przekonujące dowody” na użycie sarinu podczas ataku 21 sierpnia. Podkreślono, że pobrane na miejscu próbki „środowiskowe, chemiczne i medyczne” dostarczają dowodów na to, iż podczas ataku na przedmieście Guta użyto „pocisków rakietowych ziemia-ziemia zawierających sarin”, bojowy środek trujący o działaniu paralityczno-drgawkowym.

„Wniosek jest taki, że broń chemiczna jest używana w trwającym konflikcie między stronami w Syryjskiej Republice Arabskiej (…) przeciwko cywilom, w tym dzieciom, na względnie wielką skalę” – napisano na pierwszej stronie raportu dla sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl