fot. wikipedia

Kurdyjscy bojownicy z Iraku w drodze do Kobane

Pierwsi kurdyjscy bojownicy z Iraku dotarli w nocy z wtorku na środę do południowej Turcji i wyruszyli do Kobane w północnej Syrii, gdzie wesprą Kurdów broniących miasta przed dżihadystami – poinformowały tureckie władze. 

Kurdyjscy bojownicy, których liczby nie podano, wylądowali na lotnisku w mieście Sanliurfa w południowo-wschodniej Turcji. Trzema autobusami wyruszyli natychmiast w kierunku granicy z Syrią. Jadą specjalnym korytarzem drogowym, w eskorcie pojazdów tureckiej armii i policji.

W ubiegłym tygodniu rząd w Ankarze, pod naciskiem USA, obiecał, że ułatwi dotarcie kilkuset irackim peszmergom (kurdyjskim bojownikom) z pomocą do Kobane, leżącego w Syrii przy granicy z Turcją.

Turcja odmawia przyłączenia się do powołanej przez USA międzynarodowej koalicji, która walczy z Państwem Islamskim (IS). Władze w Ankarze twierdzą, że partia polityczna syryjskich Kurdów (PYD) i uznawana przez Ankarę za terrorystyczną Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) to dla Turcji to samo.

USA i ich sojusznicy bombardują od sierpnia pozycje dżihadystów w Iraku, a od września – także w Syrii, w tym w pobliżu Kobane. Opanowanie miasta umożliwiłoby Państwu Islamskiemu przejęcie kontroli nad znacznym terytorium wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej.

PAP

drukuj