fot. PAP/EPA

Syria przekazała pierwsze informacje o swojej broni chemicznej

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) powiadomiła w piątek, że Syria przekazała jej „wstępną deklarację” dotyczącą swoich zasobów tej broni. Rzecznik OPCW zastrzegł, że organizacja czeka na dalsze informacje i że nie będzie ujawniać szczegółów.

Reuters pisze z Hagi, powołując się na dyplomatę, który zastrzegł sobie anonimowość, że deklaracja przekazana przez Damaszek jest „dość długa” i że jest obecnie tłumaczona. Przypuszcza się, że Syria posiada około 1000 ton toksyn chemicznych; Damaszek zgodził się zniszczyć je w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego.

Stany Zjednoczone zagroziły takim uderzeniem w reakcji na użycie broni chemicznej na jednym z przedmieść syryjskiej stolicy 21 sierpnia br. Waszyngton oskarżył reżim syryjski o ten atak. Damaszek zaprzecza i twierdzi, że była to prowokacja opozycji syryjskiej. Także Moskwa mówi o prowokacji. Według Reutersa państwa członkowskie OPCW będą prawdopodobnie w przyszłym tygodniu głosować nad planem zniszczenia syryjskich zasobów broni chemicznej do połowy 2014 roku.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej z siedzibą w Hadze jest organem wykonawczym obowiązującej od 1997 roku konwencji o zakazie broni chemicznej. Syria jest jednym z niewielu krajów, które nie przystąpiły do tej konwencji; teraz Damaszek deklaruje zamiar przystąpienia.

PAP

drukuj