Premier Iraku: ruszyła ofensywa na kontrolowaną przez IS Hawidżę

Irackie wojsko wspierane przez siły międzynarodowej koalicji pod wodzą USA rozpoczęło w czwartek o świcie ofensywę na kontrolowane przez Państwo Islamskie (IS) miasto Hawidża, ok. 250 km na północ od Bagdadu – poinformował premier Iraku Hajdar al-Abadi.

Hawidża jest jednym z ostatnich bastionów IS w Iraku. We wrześniu samoloty irackich sił rządowych i międzynarodowej koalicji nasiliły ataki na bazy i magazyny broni IS w tym mieście.

Ofensywa na Hawidżę ruszyła zaledwie dwa dni po wszczęciu podobnej operacji przez wojsko irackie przeciwko IS w prowincji Anbar na zachodzie kraju zauważa agencja AP.

Z kolei Reuters pisze, że siły irackie przystąpiły do wyzwalania Hawidży, położonej ok. 60 km na zachód od kontrolowanego przez Kurdów Kirkuku, na cztery dni przed referendum w sprawie niepodległości irackiego Kurdystanu. Nie jest jasne, czy ofensywa na pobliską Hawidżę wpłynie na plan przeprowadzenia głosowania w Kirkuku. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych działania zbrojne w kierunku Hawidży sprawią, że do 85 tys. uchodźców z tego miasta będzie poszukiwało schronienia na pobliskich terenach.

Blisko milionowy Kirkuk miasto zamieszkane zarówno przez Kurdów, jak i Arabów i Turkmenów oraz położone niedaleko bogatych złóż naftowych leży poza granicami irackiego Kurdystanu i pretensje do niego zgłaszają zarówno władze kurdyjskie w Irbilu, jak i rząd iracki w Bagdadzie.

Kurdyjscy bojownicy zdobyli Kirkuk i inne sporne terytoria w 2014 roku, by ochronić tamtejsze złoża, podczas gdy armia iracka bezskutecznie próbowała powstrzymać ofensywę IS.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl