Syria: Kolejne starcia Państwa Islamskiego z Kurdami

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) próbowali dziś w nocy wejść do centrum syryjskiego miasta Kobane (Ajn al-Arab), przy granicy z Turcją, ale kurdyjscy bojownicy odparli ich atak – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

„IS zaatakowało od strony południowej, próbując zająć centrum miasta. Jednak po zaciętych walkach kurdyjscy bojownicy odparli atak”powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Od wejścia do Kobane w poniedziałek islamiści zajęli 40 proc. tej kurdyjskiej enklawy. W piątek siły IS zdobyły siedzibę sztabu generalnego obrońców. Gdyby dżihadystom udało się opanować całe miasto, oznaczałoby to przejęcie przez nich kontroli nad większością syryjsko-tureckiej granicy.

Według Obserwatorium rano w sobotę dochodziło do sporadycznych walk na południu miasta, południowym zachodzie i na wschodzie.

Obserwatorium podaje, że kurdyjscy bojownicy przeprowadzają „operacja specjalne” na wschodzie Kobane, wchodząc do obszarów kontrolowanych przez IS i zabijając członków ugrupowania, a następnie wycofując się. Koalicja państw, które z USA na czele od 23 września próbują powstrzymać ofensywę Państwa Islamskiego atakami z powietrza, przeprowadziła przed świtem dwa naloty na wschodzie i południu Kobane.

Ataki te jednak dotychczas nie powstrzymały postępów ofensywy islamistów. IS próbuje zdobyć północne dzielnice, by całkowicie odciąć Kobane od pobliskiej granicy tureckiej, jedynego kierunku, z którego teoretycznie mogą jeszcze do niego docierać posiłki w ludziach i broni.

Od początku ofensywy IS w pobliżu Kobane z miasta i okolic uciekło ok. 300 tys. osób. 200 tys. znalazło schronienie w sąsiedniej Turcji.

Według specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury w mieście przebywa jeszcze ok. 700 cywilów, głównie są to osoby starsze. Ok. 10-13 tys. zebrało się przy granicy z Turcją. Jeśli miasto zostanie zajęte przez islamistów, najpewniej dojdzie tam do masakry – ostrzegł wysłannik ONZ.

W piątek Mistura zaapelował też do władz Turcji, by zezwoliły kurdyjskim ochotnikom na przekroczenie granicy z Syrią, aby mogli pospieszyć na pomoc Kobane. Ankara nie chce się na to zgodzić, utrzymując, że wysyłanie cywilów na wojnę byłoby zbrodnią.

Kobane to jedna z trzech enklaw na północy Syrii, w których rządy sprawują syryjscy Kurdowie. Pozostałe dwa kantony wchodzące w skład syryjskiego Kurdystanu, powstałego w listopadzie 2013 roku, to Al-Dżazira, w prowincji Al-Hasaka, na północnym wschodzie, i Afrin, leżące w prowincji Aleppo, na północnym zachodzie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl