fot. PAP/EPA

Trudna sytuacja chrześcijan w Syrii

Sytuacja chrześcijan w ogarniętej wojną Syrii jest wciąż dramatyczna.  Brakuje niemal wszystkiego, ceny podstawowych artykułów ze względu na trudną dostępność znacząco wzrosły. Ludzie nie mają pracy, tracą cały dorobek życia – relacjonował ks. prof. Waldemar Cisło, który przebywa obecnie w Damaszku.

Dyr. sekcji polskiej stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w potrzebie, dziękuje wszystkim którzy dotychczas wspomogli różne zbiórki i akcje organizowane m.in. przez Kościół. Ks. prof. zaznacza jednocześnie, że pomoc jest cały czas potrzebna.

Trwająca w Syrii od czterech lat wojna domowa spowodowała także już znaczne szkody w bogatym dziedzictwie historyczno-archeologicznym tego kraju.

Okazuje się, że dotknęło to również tak ważnego dla historii chrześcijaństwa zabytku, jakim jest wzniesiony w I połowie III wieku po Chrystusie dom modlitwy w Dura Europos.

Obecnie znaleziskiem archeologicznym zainteresowało się tzw. Państwo Islamskie.

Na terenach zajętych przez ISIS obowiązuje całkowity zakaz publicznego wyrażania wiary chrześcijańskiej w jakikolwiek sposób. W połowie ubiegłego roku w Mosulu po raz pierwszy od 1600 lat nie została odprawiona msza święta.

RIRM

Polecamy „Aktualności Dnia” z udziałem ks. prof. Waldemara Cisło [słuchaj]

drukuj