Syryjskie Siły Demokratyczne odbiły 31 wiosek od Państwa Islamskiego

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) poinformowały w sobotę o odbiciu obszaru 330 km kw. w południowo-wschodniej części muhafazy Hasaka. W niedzielę SDF kontynuowało natarcie na tereny kontrolowane przez Państwo Islamskie przy granicy z Irakiem.

Komunikat SDF dotyczył działań zbrojnych prowadzonych między 24 czerwca a 5 lipca i oznacza znaczny postęp w prowadzonej od 1 maja drugiej fazie Operacji Burza Dżaziry. Jej celem jest całkowite wyparcie terrorystów Państwa Islamskiego (IS) z północno-wschodniej Syrii. IS wciąż kontroluje tu słabo zaludnioną część muhafazy Hasaka i muhafazy Dajr az-Zaur, graniczących z Irakiem.

W celu zwiększenia skuteczności zwalczania IS na tych terenach, SDF niedawno zawarło porozumienie z armią iracką w sprawie patrolowania syryjsko-irackiej granicy. Irakijczycy rozpoczęli też montowanie na granicy „inteligentnego ogrodzenia”, wyposażonego m.in. w automatyczne karabinki oraz kamery zdolne do nocnego monitoringu.

Ofensywa SDF wspierana jest przez naloty międzynarodowej koalicji pod przywództwem USA. SDF to koalicja ugrupowań zbrojnych zdominowana przez kurdyjskie Oddziały Ludowej Samoobrony (YPG).

PAP/RIRM

drukuj