Prace nad nową konstytucją dla Syrii

ONZ rozpoczyna prace nad nową konstytucją dla Syrii. Do rozmów zaproszono kilka państw, które mają pomóc w rozwiązaniu konfliktu syryjskiego.

Organizacja Narodów Zjednoczonych chce rozpocząć prace nad nową syryjską konstytucją. Do rozmów na temat jej kształtu ONZ zaprosiło dwie grupy państw. Do pierwszej należą USA, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska, Jordania, Niemcy, Francja i Egipt. Specjalny wysłannik ONZ spotka się z przedstawicielami tych państw w połowie września.

– Francja nie wyznacza przyszłego lidera Syrii. Tak samo nie robi tego jakikolwiek inny kraj. Naszym zadaniem i wspólnym interesem jest upewnienie się, że to Syryjczycy będą w stanie to zrobić – mówi prezydent Francji Emmanuel Macron.

Jak poinformowała rzecznik ONZ Alessandra Vellucci, spotkanie będzie okazją do przedyskutowania postępów w procesie politycznym w Syrii. Utworzona komisja konstytucyjna ma przyczynić się do rozwiązania konfliktu syryjskiego. W wyniku walk zginęło tam już ponad 350 tysięcy osób. Dotychczas zaangażowanym w konflikt stronom nie udało się dojść do porozumienia na temat reform politycznych i nowych wyborów w Syrii.

– Do tej pory nie wykazywali chęci negocjowania w kwestii transformacji politycznej. To oznacza wzmocnienie presji na reżim i jego sojuszników. W związku z tym wiele oczekuję od Rosji i Turcji, biorąc pod uwagę ich rolę i zobowiązania – podkreśla prezydent Francji.

Przed spotkaniem z pierwszą grupą państw specjalny wysłannik ONZ będzie rozmawiał z wysłannikami drugiej grupy, którą tworzą sojusznicy Baszara al-Asada – Rosja, Turcja oraz Iran.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl