fot. TV Trwam

RB ONZ: Ponad 11 mln Syryjczyków wymaga pomocy humanitarnej

W Syrii 11,7 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej. W obozie w regionie Rukban kończą się zapasy żywności dla przebywających tam 41 tys. Syryjczyków – poinformowała dyrektor Biura ONZ ds. Pomocy Humanitarnej (OCHA) Reena Ghelani podczas wtorkowej sesji RB ONZ.

Ghelani przypomniała, że do Rukbanu dotarł największy od wybuchu wojny w Syrii konwój ONZ i Syryjsko-Arabskiego Czerwonego Półksiężyca, który liczył 133 ciężarówki z pomocą humanitarną.

„Ale powaga sytuacji (…) w Rukbanie oznacza, że potrzebny jest stały dostęp do pomocy humanitarnej. Oczekuje się, że zapasy żywności starczą tylko na 30 dni” – dodała.

Ghelani pozytywnie oceniła otwarcie przez Rosję i Syrię korytarzy humanitarnych dla uchodźców, ale wyraziła zaniepokojenie losem cywilów na obszarach pozostających jeszcze pod kontrolą tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w prowincji Dajr az-Zaur.

Stała przedstawiciel RP przy ONZ Joanna Wronecka podkreśliła, że w konflikcie syryjskim najbardziej ucierpiały z powodu „łamania międzynarodowego prawa humanitarnego” i praw człowieka najsłabsze grupy, czyli dzieci, młodzież oraz ludzie starsi i niepełnosprawni.

„Kontynuowanie bezkarności wobec poważnego pogwałcania międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka wciąż budzi nasz wielki niepokój. Muszę jasno stwierdzić, że nie ma pokoju bez sprawiedliwości. Każda operacja militarna powinna pozostawać w zgodzie z międzynarodowym prawem humanitarnym i prawami człowieka, aby zapobiec krzywdzeniu tysięcy cywilów, którzy znaleźli się w pułapce, w samym centrum walk” – dodała.

Według Wroneckiej ochrona ludności cywilnej nie jest wyborem, lecz prawnym obowiązkiem wszystkich stron konfliktu. Ci, którzy się do tego nie stosują – zaznaczyła – powinni być pociągnięci do odpowiedzialności.

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia zwrócił uwagę na to, że mniej liczne stały się akty przemocy w Syrii. Zauważył jednak, że wciąż utrzymuje się napięcie w prowincji Idlib i wschód od rzeki Eufrat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl