fot. PAP

Polska włączy się do walki z islamistami?

Polska jest gotowa rozważyć różne formy wsparcia w walce z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie. Decyzja, na czym mogłyby one polegać, to kwestia miesięcy – powiedział wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak. 

Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej, mówi, że takie inicjatywy są bardzo ważne, ale niosą za sobą pewne ryzyko, które trzeba podejmować.

 – Niewątpliwie zagrożenie ze strony islamistów istnieje i ono przybiera na sile. My musimy ważyć nasze zaangażowanie, nasze formy udziału w tej walce z islamistami. Z jednej strony biorąc pod uwagę to, że jesteśmy w NATO i Sojusz w tym zakresie musi podjąć wspólne działania, my jesteśmy lojalnym członkiem tego Sojuszu, ale z drugiej strony musimy myśleć i dbać o nasze interesy. Istnieje pewna trudność – wyważenie między tym, co może nam zagrozić a tym, co zagraża Europie, ze strony Islamistów, i w jaki sposób i jak Polska może na to reagować – zaznacza Romuald Szeremietiew.

Zapowiedź szefa MON poprzedziło zapewnienie szefa polskiej dyplomacji Grzegorza Schetyny podczas jego wizyty w Waszyngtonie. Powiedział on, że Polska chce udzielić większego niż dotychczas wsparcia koalicji walczącej z dżihadystami.

Jednocześnie zastrzegł, że decyzje w sprawie tego, jakie to będzie wsparcie, zostaną ogłoszone dopiero w lutym na posiedzeniu ministrów obrony krajów NATO w Brukseli.

RIRM

drukuj