W sobotę spotkanie Ławrowa i Kerry’ego w sprawie Syrii

Szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry, w sobotę spotkają się w Lozannie, aby omówić kryzys w Syrii – ogłosiło w środę rosyjskie MSZ. Celem spotkania ma być rozważenie kolejnych kroków zmierzających do rozwiązania konfliktu.

W komunikacie rosyjskiego resortu napisano, że 15 października odbędzie się spotkanie „szefów dyplomacji USA i Rosji oraz kluczowych państw regionu w celu rozważenia możliwych dodatkowych kroków, aby stworzyć warunki dla uregulowania syryjskiego kryzysu”.

Wcześniej w wywiadzie dla CNN, który zostanie wyemitowany później, ale jego fragmenty przekazały media, Ławrow sprecyzował, że w rozmowach udział wezmą także Iran, Turcja, Arabia Saudyjska i być może Katar.

Departament Stanu USA potwierdził agencji AFP, że zwołano „spotkanie z udziałem kluczowych regionalnych potęg, a także Rosji”.

Będzie to pierwsze spotkanie Kerry’ego i Ławrowa od nasilenia tarć między Waszyngtonem a Moskwą, w następstwie załamania się rozejmu w Syrii wynegocjowanego we wrześniu.

Krótko po załamaniu się tygodniowego zawieszenia broni armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Nowy etap działań objął jedne z najcięższych bombardowań tego miasta w ponad pięcioletniej historii syryjskiego konfliktu. Zniszczono m.in. największy szpital w części miasta zajmowanej przez rebeliantów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl