fot. PAP/EPA

Górski Karabach: w ostrzale rosyjskich „sił pokojowych” zginął zastępca dowódcy okrętów podwodnych rosyjskiej Floty Północnej

W środowym ostrzale samochodu tzw. rosyjskich sił pokojowych w Górskim Karabachu, separatystycznej prowincji w Azerbejdżanie, zamieszkanej głównie przez Ormian, zginął zastępca dowódcy okrętów podwodnych rosyjskiej Floty Północnej – poinformował w czwartek portal Radia Swoboda.

Jak podaje portal, 52-letni komandor Iwan Kowgan był zastępcą dowódcy „kontyngentu pokojowego” stacjonującego w Górskim Karabachu na mocy zawartego w 2020 roku porozumienia między Baku, Erywaniem i Moskwą. W siłach podwodnych był zastępcą dowódcy ds. politycznych (tzw. politruka).

Ministerstwa obrony Rosji i Azerbejdżanu poinformowały w środę o śmierci kilku żołnierzy rosyjskich „sił pokojowych”, których samochód został ostrzelany w trakcie walk pomiędzy siłami Erywania i Baku. Liczba zabitych nie została oficjalnie podana, lecz rosyjska telewizja państwowa poinformowała, że zginęło czterech wojskowych.

Nie poinformowano oficjalnie, kto otworzył ogień do rosyjskich wojskowych. W środę prezydent Azerbejdżanu, Ilham Alijew, w rozmowie z Władimirem Putinem przeprosił za śmierć żołnierzy „sił pokojowych” i zaoferował pomoc materialną ich rodzinom.

„Prawdopodobnie oznacza to, że Rosjanie zostali zaatakowani przez azerskie wojsko” – informuje Radia Swoboda, zauważając, że nie podano, jaka była reakcja rosyjskiego dyktatora.

Od lutego 2022 roku Flota Północna bierze udział w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Są doniesienia, że w walkach biorą udział żołnierze piechoty morskiej, strzelcy zmotoryzowani, lotnictwo floty i obrona powietrzna. W oficjalnych wiadomościach dotyczących śmierci Iwana Kowgana nie wspomina się o jego udziale w wojnie przeciwko Ukrainie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl