fot. pixabay.com

Republika Czeska wydaliła jednego pracownika dyplomatycznego ambasady Rosji

Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało we wtorek o wydaleniu jednego pracownika dyplomatycznego ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze. Został uznany za osobę niepożądaną i musi opuścić Czechy w ciągu 72 godzin.

W komunikacie zamieszczonym na Twitterze resort spraw zagranicznych stwierdził, że Czechy wspólnie z sojusznikami ograniczają obecność wywiadu rosyjskiego w Unii Europejskiej.

Nazwiska i rangi wydalonego pracownika placówki nie podano. Według czeskich mediów wydalono kluczowa osobę z rosyjskiego personelu – zastępcę ambasadora.

Według dziennikarskich źródeł czeski resort dyplomacji oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miały określić dyplomatę jako osobę, która spotyka się z przedstawicielami rosyjskich służb specjalnych i szkodzi stosunkom czesko-rosyjskim. Zdaniem mediów należy się spodziewać, że Rosja w odwecie wydali czeskiego dyplomatę tej samej rangi.

W marcu br. dziesięciu pracowników ambasady rosyjskiej zostało wydalonych z krajów bałtyckich, na co Rosja odpowiedziała tym samym. Bułgaria wydaliła dziesięciu rosyjskich dyplomatów, a z Polski wyjechało 45 wydalonych pracowników ambasady Rosji. Wiosną 2021 r. po stwierdzeniu, że zamachu w składzie amunicji w Vrbieticach na Morawach w 2014 r. mogli dokonać oficerowi GRU, Praga wydaliła 18 dyplomatów.

We wtorek podano, że Belgia wyrzuci pod zarzutem szpiegostwa 21 rosyjskich dyplomatów, Holandia 17, a Irlandia – czterech.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl