Dziś polsko-rosyjskie rozmowy ws. międzynarodowych przewozów drogowych

W Sankt Petersburgu rozpocznie się dziś dwudniowe posiedzenie polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Rozmowy mają dotyczyć m.in. nieprzestrzegania przez Rosję kwietniowych ustaleń dotyczących międzynarodowego transportu drogowego.

Moskwa wciąż nie wydała instrukcji dla służb, jakie dokumenty muszą posiadać kierowcy ciężarówek z Polski.

Prowadzi to do dowolnej interpretacji przepisów i przypadków podważania dokumentów, nakładania wysokich kar oraz aresztowania ciężarówek do czasu wyjaśnienia.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podkreślił, że nie są to jedyne problemy polskich przewoźników, o jakich będzie mowa podczas spotkania.

– Jest bardzo wiele problemów dotyczących chociażby tranzytu polskich towarów, m.in. do Kazachstanu. Rosjanie też tworzą problemy. Chodzi o przejście między Białorusią a Rosją – Krasna Gorka, przez którą Rosjanie  przepuszczają polskie ciężarówki. W związku z tym warto przemyśleć, czy Polska nie powinna się wycofać ze zwiększonego limitu paliwa, które mogą wozić rosyjscy przewoźnicy. Powinniśmy wrócić do ustaleń międzynarodowych na poziomie dwustu litrów. Jest wiele spraw i wiele problemów, natomiast to, co przekazałem stronie rosyjskiej (to, od czego powinniśmy zacząć), to jest podpisanie instrukcji dla przewoźników i dla służb kontrolnych obu państw, aby wreszcie to porozumienie, które było zawarte na początku roku, weszło w życie. Na dzisiaj jest z tym ogromny problem – powiedział wiceminister Jerzy Szmit.  

Rozmowy ze stroną rosyjską rozpoczną się dziś po południu i zakończą jutro.

Według danych w pierwszej połowie tego roku granicę polsko – rosyjską przekroczyło ponad 60 tys. ciężarówek, czyli o ok. jedną piątą mniej niż rok wcześniej.

RIRM

drukuj