M. Szołucha: Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów

Ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym państwem dla inwestorów – powiedział dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Gość programu „Polski Punkt Widzenia” na antenie TV Trwam odniósł się do ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, które wskazują na coraz lepszą sytuację polskiej gospodarki oraz ostatnich zamachów terrorystycznych w Europie.

Dr Marian Szołucha zaznaczył, że dramatyczne wydarzenia bezpośrednio wpływają na rynki finansowe m.in. poprzez spadek cen akcji oraz osłabienie walut krajów rozwijających się.

Ekonomista dodał, że kapitał w czasach podwyższonej niepewności płynie do tzw. bezpiecznych zatok i Polska w coraz większym stopniu przyciąga firmy, które inwestują długoterminowo.

Dla takich inwestorów, którzy budują w Polsce – którzy tworzą miejsca pracy, którzy chcą coś  u nas produkować – stajemy się krajem coraz bardziej atrakcyjnym. Także ze względu na to, że nie przyjmujemy imigrantów, także ze względu na to, że we wszystkich porównaniach międzynarodowych – publikowanych przez instytucje nie polskie, ale zagraniczne: rządowe, pozarządowe, ponadnarodowe – jesteśmy uznawani za jeden z najbezpieczniejszych krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie. Ograniczmy się do Europy – obok nas wymieniana jest Szwajcaria, Islandia, wymieniane są Węgry i po Węgrzech już zaczyna się cały łańcuszek nazw państw z naszego regionu – z Europy Środkowej i Wschodniej – akcentował dr Marian Szałucha.

RIRM

drukuj