Rosja po 18 latach negocjacji członkiem WTO

Rosja oficjalnie została 156. członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO). To największy krok na drodze do dalszej liberalizacji handlu światowego od wejścia do tej organizacji Chin 10 lat temu. Po przystąpieniu Rosji 97 proc. światowego handlu przypada na WTO. 

Wejście Rosji do organizacji nastąpiło w 30. dniu po zakończeniu przez Rosję procedury ratyfikacyjnej. Organizacja formalnie zatwierdziła członkostwo Rosji 16 grudnia 2011 roku na konferencji ministerialnej w Genewie. Negocjacje trwały 18 lat. Rosja była największą gospodarką, która pozostawała poza tą organizacją. Wejście do WTO zabrało FR więcej czasu niż jakiemukolwiek innemu państwu.

Wejście Rosji do WTO będzie miało poważne konsekwencje dla gospodarki tego kraju i jego partnerów handlowych. Członkostwo w organizacji zobowiązuje FR do prowadzenia przejrzystej polityki handlowej i ogranicza jej możliwość stosowania praktyk protekcjonistycznych. Biznes zagraniczny wiąże z przystąpieniem Rosji do WTO nadzieję na postęp w walce z korupcją i biurokracją.

Eksperci prognozują, że za sprawą wejścia Federacji Rosyjskiej do WTO jej obroty handlowe z USA wzrosną o 10-20 proc., a w niektórych branżach nawet o 50 proc.

Dzięki akcesji do Światowej Organizacji Handlu, wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna i konkurencyjność FR. Przystąpienie do organizacji pomoże także Rosji zdywersyfikować gospodarkę i zmniejszyć jej zależność od wahań cen ropy naftowej na rynku światowym. Wszystko to będzie sprzyjać modernizacji tego kraju.

Dzięki członkostwu w WTO, FR uzyska wpływ na tworzenie zasad handlu międzynarodowego. Wejście do Światowej Organizacji Handlu otwiera też przed Rosją drogę do przystąpienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiającej najbardziej rozwinięte kraje świata, jak też do zawarcia nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy z Unią Europejską.

W ramach dostosowywania swojego prawa do reguł WTO FR m.in. wprowadziła już nowy kodeks celny, znowelizowała prawo bankowe i ubezpieczeniowe oraz uchwaliła nową ustawę o ochronie własności intelektualnej.

Były minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin szacuje, że akcesja do Światowej Organizacji Handlu przyniesie gospodarce FR 0,4 proc. dodatkowego wzrostu PKB rocznie lub 3-4 proc. w ciągu 10 lat. Z kolei Bank Światowy ocenia, że dzięki wejściu do organizacji gospodarka Rosji w ciągu 10 lat wzrośnie o dodatkowe 11 proc., co przełoży się na 215 mld dolarów.

Eksperci podkreślają, że konsekwencje przystąpienia FR do WTO nie będą widoczne z dnia na dzień. W wielu dziedzinach Rosja wynegocjowała okresy przejściowe – nawet 8-9 lat – na wprowadzenie zobowiązań podjętych w toku negocjacji.

Zdaniem rosyjskich specjalistów, Rosja wchodzi do WTO na korzystnych warunkach. Obniżenie stawek celnych na żywność nie otwiera szeroko jej rynku wewnętrznego. FR udało się również utrzymać wysokie cła na samochody (30 proc.) do 2018 roku, kiedy to wygasają umowy z zachodnimi producentami w sprawie przemysłowego montażu pojazdów na terytorium Rosji. Dopiero wtedy FR obniży stawki do 15 proc.

W ocenie specjalistów na wejściu do WTO najbardziej skorzysta rosyjskie hutnictwo żelaza i metali kolorowych, przemysł chemiczny i transport. A w najtrudniejszej sytuacji znajdzie się przestarzały przemysł maszynowy, lekki i drzewny. Za najistotniejsze zmiany specjaliści uważają zniesienie ograniczeń na udział kapitału zagranicznego w bankach i koncernach telekomunikacyjnych.

Do dużych zmian dojdzie także w sferze edukacji – zagraniczne uczelnie będą miały prawo do otwierania swoich filii w Rosji.

 

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl